Zima to najmniej lubiana pora roku przez praktycznie wszystkich kierowców. Nie dość, że mróz i śnieg powoduje wydłużenie czasu przygotowania auta do jazdy, to jeszcze bardzo wielu z nas ma problemy z porannym odpalaniem. Aby nie psuć sobie początku dnia i zachować maksymalną sprawność samochodu bez względu na warunki atmosferyczne, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Sprawdźmy, jak zadbać o wóz, aby móc na niego liczyć o każdej porze roku!
Gdzie leży źródło problemu?
Największe kłopoty powoduje akumulator. Średni czas użyteczności tego elementu to 4-5 lat. Teoretycznie po tym okresie powinniśmy pomyśleć o wymianie urządzenia na nowe. Jeśli tego nie zrobimy, zimowe poranki mogą być wyjątkowo nieprzyjemne. Nie możemy również zapomnieć, że to właśnie o tej porze roku, kiedy temperatura powoduje gęstnienie wszelkich płynów i olejów, rozrusznik naszego auta potrzebuje maksymalnej dawki energii. Zużyty akumulator bardzo często nie jest w stanie jej zapewnić, stąd problemy z odpalaniem.
Jak poradzić sobie z humorami zasilania?
Wymiana to najprostsze, ale też najbardziej kosztowne z możliwych rozwiązań. Przy porannym odpalaniu pomocne okazuje się także ładowanie urządzenia. Jak przeprowadzić ten proces, aby uzyskać maksymalną skuteczność? Przede wszystkim musimy pamiętać o długości ładowania. Powinno ono trwać przynajmniej dziesięć godzin. Ważne jest też dostarczenie odpowiedniego natężenia prądu oraz odpowiednie założenie zacisków, które muszą być czyste i odtłuszczone.
Innym sposobem, który niestety będzie wymagał od nas poświęcenia większych nakładów czasu, jest regularne odpalanie auta na kilka minut. Dzięki temu wszelkie płyny będą bardziej rozgrzane i skłonne do współpracy. Nie powinniśmy za to stosować metody na „ubieranie” akumulatora. Niektórzy kierowcy przekonani są, że okrycie go przed mrozem im pomoże. Niestety rozwiązanie to nie przynosi praktycznie żadnych korzyści, a dodatkowo może zablokować ujście kanału wentylacyjnego.
Czy warto skorzystać ze wsparcia specjalistów?
Zamiast eksperymentalnych metod, znacznie bardziej opłacalna może okazać się wizyta w specjalistycznym warsztacie, gdzie fachowcy sprawdzą stan naszego akumulatora oraz sprawność systemu ładowania. Dodatkowo przeglądowi należy poddać układ chłodzenia oraz wskaźniki płynów eksploatacyjnych. Zima to wymagająca pora roku dla naszych pojazdów, dlatego powinniśmy zadbać o ich kompleksowe przygotowanie na ten trudny czas, dzięki czemu poranne odpalanie nie będzie stanowiło już większego problemu.