Przyszły kierowca pojazdów mechanicznych musi nie tylko wykazać się wiedzą teoretyczną oraz praktycznymi umiejętnościami prowadzenia samochodu. Musi to być osoba fizycznie i psychicznie zdolna do prowadzenia jakichkolwiek pojazdów. W tym celu wykonuje się szereg badań lekarskich, których celem jest zweryfikowanie, czy u danego kandydata nie występują przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Odpowiednio przeprowadzone badania lekarskie są istotne z punktu widzenia ruchu drogowego i jego bezpieczeństwa. Osoba, u której może nastąpić nagły atak lub nawrót choroby, takiej jak padaczka czy zawał serca, stwarza zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Równie istotne jest stabilność psychiczna kierowcy i stan narządu wzroku.
Badaniu lekarskiemu poddawane są osoby ubiegające się o prawo jazdy, jak również osoby ubiegające się o przywrócenie uprawnienia do kierowania pojazdem cofniętego ze względu na stan zdrowia oraz posiadacze prawa jazdy, którzy uczestniczyli w poważnym wypadku drogowym (zabici lub ranni). Na badanie lekarskie mogą być skierowani równiez kierowcy, którzy kierowali pojazdem w stanie nietrzeźwości lub po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu oraz osoby skierowane decyzją starosty w przypadku nasuwających zastrzeżeń co do stanu zdrowia.
Jak wyglądają badania lekarskie?
Przed badaniem należy odpowiednio się przygotować. Kandydat powinien posiadać dokument tożsamości ze zdjęciem, taki jak paszport, dowód osobisty, czy karta pobytu. W przypadku wady wzroku należy posiadać przy okulary lub soczewki. Analogicznie – w przypadku wady narządu słuchu należy mieć ze sobą aparat słuchowy. Kandydaci cierpiący na przewlekłe choroby powinni również przedstawić aktualne zaświadczenia lekarskie, ważną dokumentację medyczną i orzeczenia o stopniu niesprawności.
W ramach badania lekarskiego uprawniony lekarz ocenia stan naszego zdrowia poprzez zbadanie:
- układu ruchu,
- narządu słuchu i równowagi,
- narządu wzroku,
- układu sercowo-naczyniowego i układu oddechowego,
- układu nerwowego, w tym padaczki,
- czynności nerek,
- objawów wskazujących na nadużywanie lub uzależnienie od alkoholu i innych środków odurzających,
- cukrzycy (badanie poziomu glikemii),
- stanu psychicznego.
Lekarz może również przeprowadzić wywiad dotyczący przyjmowanych przez nas leków. W przypadku stwierdzenia uzależnień lub stanu fizycznego dyskwalifikującego kandydata, zaświadczenie nie zostanie wydane. Należy również pamiętać, że wada wzroku w większości przypadków nie dyskwalifikuje kandydata, jednak taka informacja znajdzie się w wydanym orzeczeniu lekarskim, a przyszły kierowca będzie miał obowiązek stosowania okularów lub soczewek podczas prowadzenia pojazdu mechanicznego.
Koszt badania wynosi 200 zł. Kandydat w pierwszej kolejności wypełnia oświadczenie dotyczącego stanu zdrowia oraz nagłówek karty badania lekarskiego. Istnieje możliwość poddania się badaniu w OSK Jantar – badania kierowców przeprowadzane są w środy w godzinach 16.30 – 17.15 przy ul. Basztowej 17 w Krakowie.
Badania psychologiczne dla kierowców
Istotną częścią badań lekarskich jest badanie psychologiczne. Kandydat na kierowcę, który w przyszłości będzie uczestnikiem ruchu drogowego, musi być osobą stabilną emocjonalnie. Lekarz sprawdzi tutaj m.in. skłonności do agresji, czy autodestrukcji. Osoba o takich skłonnościach nie otrzyma zaświadczenia i nie będzie mogła prowadzić pojazdów mechanicznych.
Badanie lekarskie jest bardzo ważnym krokiem na drodze do uzyskania prawa jazdy. Jest ono szczególnie istotne, albowiem ma bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo na drodze i komfort jazdy.