Chyba każdy z nas zgodnie przyzna, że prawo jazdy jest bardzo potrzebnym dokumentem. Dzięki niemu możemy znacznie sprawniej przemieszczać się w określone miejsce. Jednak nie wszyscy będą mogli podejść do egzaminu. Niektóre problemy zdrowotne dyskwalifikują kandydata już na starcie i uniemożliwią dalsze starania o prawo jazdy. Jakie dolegliwości uniemożliwią prowadzenie samochodu?
Dobry wzrok to podstawa… Słuch, niekoniecznie…
Osoby z wadami wzroku przy właściwym doborze metod korekcji mogą przystąpić do egzaminu na prawo jazdy. W ich przypadku sprawdza się tzw. obuoczną ostrość widzenia. Jeśli nie jest ona mniejsza niż 0,5 (również z korekcją), a pole widzenia pacjenta wynosi co najmniej 120 stopni, kandydat może zostać dopuszczony do egzaminu.
Co ciekawe, w przypadku prawa jazdy na samochód, ubytek słuchu nie jest przeciwwskazaniem do kierowania pojazdem. Oznacza to, że osoby niedosłyszące, również ci, którzy korzystają z aparatu mogą kontynuować kurs na prawo jazdy. Dobry słuch jest jednak wymagany u kandydatów starających się o pozwolenie na prowadzenie autobusu lub samochodu ciężarowego.
Które choroby dyskwalifikują kandydata?
Do egzaminu nie mogą być dopuszczeni kandydaci, którzy chorują na niewydolność układu sercowo-naczyniowego lub oddechowego. Kategoryczny zakaz mają także osoby cierpiące na osłabienie funkcji mózgowych. Chorzy borykający się z arytmią, nieprawidłowym ciśnieniem czy bezdech w trakcie snu mogą kontynuować naukę, jednak muszą regularnie przechodzić badania kontrolne.
Do egzaminu na prawo jazdy kat B nie zostaną dopuszczone osoby, które cierpią na:
- ostrą niewydolność nerek,
- dysfunkcje układu ruchu,
- padaczkę,
- cukrzycę – w szczególnie trudnych przypadkach.
Warto jednak podkreślić, że każdy przypadek choroby jest rozpatrywany indywidualnie. Wiele zależy od lekarza przeprowadzającego badanie. Jeśli uzna on, że problem pacjenta może być skutecznie kontrolowany, zapewne wyda pozytywną opinię i zezwoli na dalsze przygotowania do egzaminu.
Stan psychiczny również ma znaczenie
Podobne restrykcje dotyczą kandydatów borykających się z zaburzeniami psychicznymi. Mogą oni zostać dopuszczeni do egzaminu, jeśli lekarz przeprowadzający badania przedstawi pozytywną opinię. Przeciwwskazaniem do prowadzenia samochodu będzie niedorozwój umysłowy oraz poważne zaburzenia osobowości.
Prawa jazdy nie uzyskają także osoby uzależnione od alkoholu. Mogą oni rozpocząć naukę dopiero po minimum rocznym okresie abstynencji, pozostając przez cały czas pod kontrolą terapeuty. Uzależnienie od substancji psychotropowych również stanowi czynnik uniemożliwiający uzyskanie prawa jazdy przez kandydata.