Od 1 stycznia 2015 roku kandydaci na kierowców mogą przystąpić do egzaminu teoretycznego bez odbycia zajęć teoretycznych w szkole jazdy – ale w ramach indywidualnej nauki e-learningowej. Przepis ten zawarty jest w Ustawie o Kierujących Pojazdami Art. 23.
W ust. 2 pkt 1 mowa jest o wykładach, które mogą zostać przeprowadzone w formie nauczania na odległość. Wymagane jest do tego użycie technik komputerowych i Internetu pod nadzorem ośrodka szkolenia kierowców. Czego dokładnie możemy się spodziewać?
Teoretyczna część online
Jeśli wyrobimy już numer PKK (profil kandydata na kierowcę), przejdziemy przez badanie lekarskie i przygotujemy zdjęcie do dokumentu, możemy przystąpić do kursu na prawo jazdy. Według przepisów, musimy zaliczyć 30 godz. lekcji, aby móc podejść do ostatecznego egzaminu. Od niedawna możemy przejść przez te zajęcia w Internecie, nie tracąc czasu na dojazdy. Istnieje tylko jeden wyjątek od tej reguły – zgodnie z przepisami, 4 godziny teorii to wykład z zakresu pierwszej pomocy, który musi odbyć się ,,na żywo”, w sali lekcyjnej i z nauczycielem. Dopiero po zaliczeniu kursu w takiej formie, wolno nam wsiąść do samochodu i rozpocząć część praktyczną.
Forma zajęć online może różnić się w zależności od konkretnej szkoły, jednak zazwyczaj opiera się na indywidualnym odtwarzaniu przez kandydata na kierowcę materiałów szkoleniowych.
Czy teoria w domu to dobry pomysł?
Część osób prawdopodobnie krzywi się na całą myśl odbywania lekcji przy swoim biurku, bez ,,żywego” nauczyciela. Jednak często sytuacja wymusza na nas oszczędność czasu, jeśli np. mieszkamy daleko od ośrodka lub mamy wiele obowiązków do spełnienia. Obecnie też niemałą rolę odgrywa szalejący zaraźliwy wirus – zrozumiałe zatem jest, że chcielibyśmy ograniczyć niepotrzebne kontakty ze skupiskami ludzi, np. w klasie.
Warto jednak pamiętać, że jeśli nie mamy problemów z nauką w indywidualnym zakresie, część teoretyczna kursu odbywana w zaciszu domowym nie sprawi nam problemów.
A co z egzaminem?
Egzamin z teorii składa się łącznie z 32 pytań: 20 pytań dotyczy wiedzy podstawowej, a 12 – specjalistycznej. Na te pierwsze można odpowiedzeć TAK lub NIE, na specjalistycznych wybieramy jedną z opcji: A/B/C. Zdający ma 25 minut, aby dać odpowiedź na wszystkie pytania. Maksymalnie jesteśmy w stanie uzyskać 74 punkty, a do uzyskania wyniku pozytywnego potrzebujemy 68.
Z racji takiej formy egzaminu, najefektywniejszą nauką do niego będzie częste wykonywanie testów próbnych. W ten sposób zmierzymy się z wieloma pytaniami z puli i wyćwiczymy odpowiadanie pod presją czasu. Ponieważ takie przygotowanie i tak odbywamy we własnym zakresie, skorzystanie z teorii online będzie doskonałym jego przedłużeniem, jeśli czujemy się lepiej przed komputerem, niż w sali lekcyjnej.