Daltonizm dotyczy jedynie kilku procent naszego społeczeństwa i są to w większości mężczyźni. Daltonizm jest jedną z ośmiu znanych rodzajów ślepoty barw.
Czym dokładnie jest daltonizm?
Daltonizm jest wadą wzroku, która polega na nieumiejętności rozpoznawania barw. Może być to wada uwarunkowana genetycznie, ale może być to również efekt uszkodzenia dróg wzrokowych lub siatkówki. Nazwa tej wady pochodzi od nazwiska znanego angielskiego fizyka i chemika – Johna Daltona, który w 1974 roku opisał ten problem szerzej w swojej książce „Niezwykłe fakty dotyczące widzenia barw”.
Co ciekawe, daltonizm polega na nieprawidłowym widzeniu kolorów czerwonego i zielonego. Daltoniści postrzegają świat w odcieniach żółci i niebieskiego. To, co dla zdrowych osób jest zielenią i czerwienią, dla daltonistów będzie żółcią.
Badania lekarskie na prawo jazdy dla osób cierpiących na daltonizm
Bardzo często osoby z wrodzoną wadą wzroku nie zdają sobie z niej sprawy, ponieważ daltonizm nie łączy się z innymi wadami wzroku. Najczęściej jest on wykrywany przez okulistę w ramach badań kontrolnych czy badań lekarskich na prawo jazdy. Osoby z tą dysfunkcją zgodnie z polskim prawem mogą posiadać prawo jazdy, jednak nie mogą spełniać się w zawodzie kierowcy.
Badanie wzorku polega na pokazaniu specjalnych, kolorowych tablic z kolorowymi plamami, które najczęściej tworzą cyfry lub rysunki. Osoba zdrowa bez większych problemów przeczyta wszystkie cyfry, natomiast osoba dotknięta daltonizmem wszystkie rysunki odczyta błędnie. Ponadto do dokładniejszych badań lekarzy używają już bardziej specjalistycznego sprzętu nazywanego anomaloskopem.
Różne typy daltonizmu
Istnieje wiele różnych odmian daltonizmu, a badania dla kierowców w znacznej mierze pomagają ustalić rodzaj choroby oraz jej stopień zaawansowania. Większość osób cierpiących na tę chorobę ma problem z rozróżnieniem jedynie niektórych barw – najczęściej mylą oni kolor zielony z czerwonym. Dlatego ta odmiana nazywana jest ślepotą na barwę zielono-czerwoną. Zdarza się również daltonizm na barwę czerwoną, rzadziej zieloną, a jeszcze rzadziej na niebieską.
Niewidzenie barwy czerwonej nazywa się protanopią, zielonej deuteranopią, natomiast niebieskiej tritanopią. Niewidzenie barw jest wadą bardzo indywidualną i najrzadziej zdarza się, aby daltonista nie widział barw w ogóle, a jedynie skalę ich jasności.
Stwierdzenie daltonizmu przez lekarza może oznaczać brak możliwości wykonywania kilku zawodów: kierowcy, pilota, chemika, farmaceuty, fotografa czy drukarza.
(fot. hamujbezpiecznie.pl)