W ruchu ulicznym ważne jest przede wszystkim bezpieczeństwo. Wiedzą o tym na pewno wszyscy kierowcy, którzy samochodami poruszają się na co dzień. Niestety, pomimo uważnej jazdy, bardzo często poruszając się po mieście, pełnym skomplikowanych skrzyżowań i gęsto oznakowanych ulic, można być uczestnikiem nieprzewidzianych zdarzeń i wypadków. Nawet najlepiej zorganizowane drogi, potrafią być niebezpieczne. Istnieją jednak takie miejsca na drodze, które z uwagi na swoją specyfikę, są naprawdę bezpieczne i zdecydowanie sprzyjają spokojnej jeździe samochodem. Do takich miejsc należy skrzyżowanie o ruchu okrężnym, bardziej znane jako rondo.
Czym jest rondo?
Mówiąc bardzo dokładnie, według języka ustawowego, rondo jest to jednopoziomowe skrzyżowanie dróg, na którym ruch samochodów odbywa się w jedną stronę dookoła wyspy lub wyznaczonego placu. Ruch odbywa się na nim przeciwnie do kierunku ruchu wskazówek zegara, w krajach z ruchem prawostronnym, np. w Polsce. Natomiast w krajach z ruchem lewostronnym, sytuacja jest odwrotna.
Co trzeba wiedzieć, poruszając się po rondzie?
Przede wszystkim to, że na najczęściej występujących rondach, pierwszeństwo przejazdu mają samochody, które już się nim poruszają, a więc będące w ruchu okrężnym. Trzeba jednak pamiętać, że aby tak właśnie było, skrzyżowanie to przy każdym wjeździe, musi być oznakowane znakami ruch okrężny oraz ustąp pierwszeństwa. Jeśli przed wjazdem znajduje się jedynie znak informujący o ruchu okrężnym, wówczas rondo uznawane jest za skrzyżowanie dróg równorzędnych. W praktyce nie spotyka się już jednak takich rond. Dodatkowo trzeba pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności i sygnalizowania kierunkowskazem zamiaru opuszczenia ronda.
Rondo, czyli bezpieczne skrzyżowanie
Ronda cechuje kilka zasadniczych zalet, które sprawiają, że jest bezpieczne. Po pierwsze, ronda mają większą przepustowość. Oznacza to, że rondo w żaden sposób nie wymusza całkowitego zatrzymania się pojazdu, ale jedynie jego spowolnienie. Dzięki temu ruch na rondzie odbywa się w sposób płynny, porównując go np. ze skrzyżowaniem oznakowanym sygnalizacją świetlną. Dodatkowe czynniki wpływające na bezpieczeństwo to także: brak zakrętów o kącie prostym, bardzo często lepsza widoczność, wymuszanie niższej prędkości na samym skrzyżowaniu, a także jazda w tym samym kierunku, co eliminuje jeden z najgroźniejszych wypadków, jakim jest zderzenie czołowe dwóch samochodów. Poza tym, na wielu rondach jezdnia jest także nieco szersza, dzięki czemu łatwiej można zapanować nad swoim pojazdem w razie problemów.