Niepewna sytuacja polityczna odbiła się szczególnie mocno na kosztach paliwa. Kilkudziesięcioprocentowe wzrosty ceny ropy wywołały znaczne podwyżki na stacjach benzynowych. Coraz częściej zaczynamy zastanawiać się nad alternatywnym środkiem transportu i oszczędzać zakupione paliwo. Da się łatwo ograniczyć spalanie pojazdu, trzeba jednak zastosować podstawowe zasady tzw. Eco Drivingu. Chcesz jeździć ekonomicznie? Te zasady powinieneś zastosować…
Naucz się efektywnej techniki hamowania…
W trakcie kursu jazdy z pewnością wielokrotnie mogłeś usłyszeć o hamowaniu silnikiem jako jednej z najskuteczniejszych metod utraty prędkości. Dzięki niej możemy łatwo ograniczyć zużycie paliwa, a jednocześnie sprawić, że nasza jazda będzie bezpieczniejsza i płynniejsza.
W trakcie standardowego hamowania kierowca traci pewną część energii, która została wytworzona przez wciśnięcie gazu do uzyskania optymalnego momentu obrotowego silnika. Przy gwałtownym zmniejszaniu prędkości, doprowadzona nadwyżka paliwa ulegnie więc bezproduktywnemu spaleniu.
Redukcja prędkości poprzez zdejmowanie nogi z gazu może pomóc w zmniejszeniu zużycia paliwa. Podczas takiej jazdy silnik nie pobiera kolejnych porcji benzyny, tylko spala wprowadzoną objętość, jednocześnie stopniowo zmniejszając prędkość obrotową. Taki styl jazdy pomoże zaoszczędzić pieniądze i sprawi, że nasza jazda będzie bardziej płynna.
Dbaj o silnik swojego pojazdu
Dostosowanie prędkości obrotowej także ma spore znaczenie. Ogólna zasada Eco Drivingu głosi, że w trakcie jazdy powinniśmy systematycznie regulować biegi w zależności od szybkości poruszania się. Należy także jechać na stosunkowo niskich prędkościach rzędu 2-3 tysięcy obrotów.
Nadmierne gazowanie bez zmiany biegów może być sporym obciążeniem dla silnika, który zmuszony jest do przetworzenia znacznie wyższych porcji paliwa. Długotrwała jazda na wysokich obrotach może skończyć się uszkodzeniem cylindrów jednostki napędowej a w skrajnych sytuacjach również jej zatarciem. Z kolei prowadzenie pojazdu przy zbyt niskich obrotach silnika może wywołać problemy z poruszaniem się i dłuższy czas nabierania właściwej prędkości.
Bez przeglądu ani rusz
Nie da się zredukować zużycia benzyny bez sprawdzenia stanu samochodu. Przy starszych modelach mogą pojawić się problemy z działaniem silnika, uszkodzenia cylindrów lub filtrów, które mogą zwiększać pobór paliwa. Dlatego nie warto bagatelizować wizyt u mechanika, ponieważ przy takich usterkach zmiana stylu jazdy może nie przynieść rezultatów.
Dobrze jest też ustalić rzeczywiste spalanie pojazdu. Aby to zrobić, najlepiej wyjeździć resztkę posiadanego paliwa i zatankować bak do pełna. Później należy odczytać wartość przejechanych kilometrów i po wykorzystaniu nalanej benzyny sprawdzić ile kilometrów pokonaliśmy. Na końcu obliczamy faktyczne spalanie auta dzieląc długość przejechanej trasy przez ilość zużytego paliwa.