Większość osób posiadających klasyczne prawo jazdy kat. B uważa, że uprawnia ono jedynie do prowadzania auta osobowego do 3,5 t. O dziwo, posiadając jedynie tę kategorię prawa jazdy można poruszać się kilkoma innymi pojazdami, nie łamiąc prawa. Dlatego też warto wiedzieć, jakimi.
Czym jest prawo jazdy kategorii B?
To najbardziej klasyczny i najpopularniejszy rodzaj uprawnień wśród kierowców. Jego zdobycie jest relatywnie proste. Wystarczy odbyć 30-godzinny kurs praktyczny oraz zdać egzamin z części teoretycznej i praktycznej prowadzenia auta osobowego. Po zdobyciu dokumentu, na samym początku można prowadzić jedynie osobówki o masie do 3,5 t. Jednak po niedługim czasie można poruszać się innego rodzaju pojazdami.
Warto tutaj nadmienić, iż prowadzenie jakiegokolwiek samochodu bez zdobytych uprawnień jest zabronione. Choćby niewielka stłuczka lub zarysowanie auta innego kierowcy może grozić karą grzywny w wysokości do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nawet jeśli samochód ma ubezpieczenie, osobie bez uprawnień grozi postępowanie sądowe.
Jakimi pojazdami można poruszać się z prawem jazdy kategorii B?
Oprócz możliwości kierowania samym autem o masie do 3,5 t, kierowcy przysługuje również prawo do kierowania kilkoma innymi pojazdami. Można do nich zaliczyć m.in:
- Motocykle napędzane silnikami o pojemności skokowej do 125 ccm – wraz z nowelizacją ustawy dotyczącej uprawnień, kierowca posiadający prawo jazdy kategorii B może prowadzić tego typu motocykle. Większość pojazdów o takiej pojemności silnika może osiągać prędkość do 130km/h, toteż sprawdzą się zarówno w miastach, jak i na drogach krajowych. Jedynymi warunkami, jakie muszą być spełnione, to 3-letni staż poruszania się po drogach oraz współczynnik mocy do masy pojazdu nieprzekraczający wartości 0,1 kW/kg;
- Ciągnik rolniczy – stanowi on czterokołowiec o dopuszczalnej masie całkowitej do 400 kg (przewóz osób) oraz do 550 kg (przewóz rzeczy i towarów). Jedynymi warunkami prowadzenia tych pojazdów z kategorią B jest przewożenie dzieci do lat 7 z prędkością maksymalną 40 km/h, oraz posiadanie homologacji, tablicy rejestracyjnej i ubezpieczenia OC. Nie można również holować ciężkich przyczep za pomocą tego ciągnika;
- Czterokołowce lekkie np. kłady – można podróżować nimi z kategorią B z maksymalną prędkością 45 km/h oraz o masie całkowitej do 350 kg.