Prawo jazdy kategorii B a pojazdy
Posiadając prawo jazdy kategorii B, nasze uprawienia, to wbrew pozorom nie tylko kierowanie pojazdami osobowymi. Zdając prawo jazdy na tę kategorię, mamy możliwość kierowania pojazdami zaliczanymi do niższych kategorii, takich jak: AM, B1 (motorowery, czterokołowce). Oprócz wcześniej wymienionych, z kategorią B, możemy też ciągnąć przyczepę lekką (jej waga nie powinna przekraczać 750 kg), lub taką która nie zaliczana jest do lekkich, ale łączna waga obu pojazdów, nie przekracza 3,5 t.
Większość pojazdów (z wyjątkiem autobusu i motocykla), których masa to max. 3,5 t, może być kierowane przez osoby posiadające kategorię B, np. samochody dostawcze, lekkie ciężarówki, samochody terenowe. Jeżeli mówimy o samochodach dostawczych i lekkich ciężarówkach, kierowca z kategorią B, winny jest prowadzić taki pojazd, z ilością pasażerów nie większą niż 8 (8+1 kierowca).
Dodatkowo wszelkie pojazdy wolnobieżne: koparki, kombajny, walce czy ciągniki rolnicze, również są na liście pojazdów, których kategoria B dotyczy. Ograniczenia wagowe, ciągników rolniczych czy kombajnów, nie istnieją dla osób, które posiadają kategorię B. Trzeba jednak pamiętać, iż pojazdy wolnobieżne, których używa się do pracy (np. koparka), wymagają posiadania specjalnych zaświadczeń i zezwoleń.
Motocykle i motorowery
Kategoria B daje nam prawo do kierowania wszystkimi motorowerami. Nie dotyczy to jednośladów, których uzyskana prędkość może być większa niż 45 km/h, a pojemność silnika to więcej niż 50cm3. Do kierowania motocyklem, którego silnik to maksymalnie 125 cm3, moc to max. 11kW, a stosunek mocy do masy własnej pojazdu to max. 0,1kw/kg, także uprawnia nas posiadanie prawa jazdy kategorii B. Jednakże, kierowca musi posiadać taki dokument, co najmniej 3 lata.
Każdy, wymieniony wcześniej pojazd, można prowadzić, od razu po zdobyciu uprawnień kategorii B. Na motocykl, trzeba będzie poczekać 3 lata, chyba, że osoba zainteresowana, wcześniej zdobędzie kategorię A1 lub wyższą. Po trzech latach, kierowania pojazdem osobowym, kierowca staje się zapoznany z przepisami, które figurują w kategorii A1, bez zbędnego zdawania egzaminów, ani szkoleń.
Dlatego też, po upływie takiego czasu, możliwe jest prowadzenie motocyklu. Pojazdy, należące do motocyklów, którymi mogą kierować osoby mające tę kategorię, to także motocykle trójkołowe. Ich znaczenie jest duże ze względu na ich używanie przez osoby niepełnosprawne, dla których zdanie egzaminu na kategorię A, byłoby fizycznie niemożliwe. Ubranie motocyklisty jest dowolne, jednak osoba kierująca pojazdem, musi posiadać certyfikowany kask ochronny.