Tegoroczne zmiany w przepisach drogowych mogą przyprawić o dreszcze nawet zaawansowanego kierowcę. Taryfikator mandatów poszedł ostro w górę, dlatego podczas jazdy warto mieć oczy dookoła głowy. Również prowadzenie pojazdu bez uprawnień może skutkować naganą, karą grzywny, a nawet pozbawieniem wolności. Czym grozi jazda bez prawa jazdy w 2022 roku?
Nie masz prawa jazdy? Lepiej nie siadaj za kierownicę!
Prowadzenie samochodu bez posiadanego prawa jazdy może skończyć się grzywną a nawet karą więzienia. Nieuprawniony kierowca, który spowodował wypadek samochodowy jest też obciążany kosztami odszkodowania za wyrządzone szkody.
Prowadzenie samochodu przez osobę, która nigdy nie miała prawa jazdy najczęściej kończy się mandatem w wysokości od 1500 do 30 000 złotych. Wysokość ustala funkcjonariusz policji, po określeniu okoliczności i stopnia zagrożenia. Warto podkreślić, że jazda bez prawa jazdy jest skrajnie nieodpowiedzialna. Taki kierowca może mieć również w przyszłości problemy ze zdobyciem uprawnień.
Kierowanie pojazdem innej kategorii też jest karane
Zdarza się, że posiadacze prawa jazdy kategorii B naginają zasady, wsiadając do samochodu dostawczego lub na motocykl. Takie zachowanie jest nierozważne i również może skutkować nałożeniem grzywny w wysokości do 30 tysięcy złotych.
Warto dodać, że od 1 stycznia sprawy dotyczące kierowania samochodem lub motocyklem bez uprawnień są karane przez sąd, a nie jak dotąd w wyniku postępowania mandatowego. Przyłapany kierowca nie może kontynuować jazdy, a w przypadku, gdy nie ma przy nim osoby z uprawnieniami, samochód zostaje odholowany przez policję na koszt zatrzymanego.
Problemy może mieć też kierowca, który jedzie samochodem po tymczasowym zatrzymaniu prawa jazdy. Tutaj niewiele zmieniło się w przepisach – jazda po zakazie skutkuje przedłużeniem ograniczenia na okres 6 miesięcy. Sprawa wygląda inaczej w przypadku kierowcy, któremu starosta odebrał prawo jazdy. Prowadzenie samochodu po zabraniu uprawnień traktowane jest jako przestępstwo, za które grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia, oraz 15 letni zakaz prowadzenia auta.
Kto pokrywa szkody związane z kolizją?
Jeśli kierowca nieposiadający uprawnień będzie sprawcą kolizji, strona poszkodowana otrzyma odszkodowanie z ubezpieczenia OC. Zgodnie z obecnymi przepisami towarzystwo ma zapewnić rekompensatę za poniesione szkody, choć jednocześnie może ono pociągnąć do odpowiedzialności sprawcę wypadku.
Wobec nieuprawnionego kierowcy, towarzystwo ma prawo zastosować tzw. regres ubezpieczeniowy, czyli zażądać zwrotu pieniędzy wypłaconych na odszkodowanie. Często wiąże się to z koniecznością zapłaty wysokiej sumy, dlatego warto postępować rozważnie i nie prowadzić samochodu bez uprawnień.