Prawo jazdy jest obecnie elementem niezwykle powszechnym, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie życia, staje się wręcz niezbędnym elementem codziennego funkcjonowania. Dla niektórych jest to luksus, który umożliwia korzystanie z własnego auta, dla innych natomiast stanowi źródło utrzymania rodziny.
Prawo jazdy kategorii B
Kurs prawa jazdy kategorii B oraz zaliczenie państwowego egzaminu uprawnia do kierowania większością samochodów, ale ich masa nie może przekraczać trzech i pół tony wraz z przyczepką lekką – czyli do siedmiuset pięćdziesięciu kilogramów – lub przyczepą inną niż lekka, której waga wespół z autem nie przekracza trzech i pół tony. Co więcej, wówczas swobodnie można kierować autami terenowymi lub dostawczymi – osobowymi lub ciężarówkami lekkimi o masie do trzech i pół tony. Warto także zauważyć, iż posiadacz prawa jazdy kategorii B ma możliwość kierowania pojazdami z kategorii AM, czyli quad oraz motorower, a także ciągnikami rolniczymi i pojazdami wolnobieżnymi. Natomiast po trzech latach od pozytywnego zdania egzaminu na prawo jazdy kategorii B można zacząć jeździć motocyklem z kategorii A1, czyli o pojemności silnika do stu dwudziestu pięciu centymetrów sześciennych oraz mocy, która nie przekracza jedenastu kilowatów.
Aby móc rozpocząć kurs na prawo jazdy kategorii B należy mieć ukończone siedemnaście lat i dziewięć miesięcy oraz dostarczyć Profil Kandydata na Kierowcę. Po odbyciu części teoretycznej można przystąpić do części praktycznej.
Bez wątpienia aspektem wartym poruszenia jest możliwość finansowania prawa jazdy w osiemdziesięciu siedmiu procentach z Europejskiego Funduszu Społecznego. Odciąża to naszą kieszeń i na pewno warto z takiej opcji skorzystać. Wówczas kursant zobowiązany jest zapłacić jedynie trzynaście procent, którego równowartość wynosi około dwustu siedemdziesięciu pięciu złotych w wersji standardowej. Liczba godzin teoretycznych oraz praktycznych wynosi wtedy po trzydzieści. Wariant rozszerzony zakłada trzydzieści godzin teorii, a jazdy czterdzieści pięć. Wtedy oczywiście wzrasta także cena jaką musi zapłacić kursant, która wynosi około trzystu pięćdziesięciu złotych.
Prawo jazdy kategorii A oraz A2
Prawo jazdy z kategorii A umożliwia prowadzenie motocykli o masie do stu kilogramów oraz motocykli z przyczepami, których masa nie przekracza masy samego motocykla i stu kilogramów. Aby móc uzyskać to prawo jazdy należy mieć ukończone dwadzieścia cztery lata. Istnieje możliwość rozpoczęcia kursu już w wieku lat dwudziestu, o ile posiada się prawo jazdy kategorii A2 od dwóch lat.
Prawo jazdy kategorii A2 pozwala prowadzić motocykle, których moc nie przekracza trzydziestu pięciu kilowatów i w których stosunek mocy do masy własnej nie przekracza 0,2 kW/kg, przy czym nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwukrotność mocy tego motocykla, Co więcej, posiadacz tejże kategorii jest uprawniony do kierowania motocyklem trójkołowym o mocy, która nie przekracza piętnastu kilowatów. Aby uzyskać tę kategorię należy mieć ukończone osiemnaście lat.
Również w wypadku tychże kategorii można starać się o finansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego, które wynosi osiemdziesiąt siedem procent. W wypadku motocykli standardowe zajęcia teoretyczne wynoszą trzydzieści godzin, zaś praktyka dwadzieścia. Koszt jest w tym wypadku nieco mniejszy, kursant musi zapłacić około dwustu trzydziestu złotych. Za wariant rozszerzony, w którym liczba godzin jazdy zwiększa się do czterdziestu, trzeba zapłacić około trzystu czterdziestu złotych.
Warunki uzyskania dofinansowania
O dofinansowanie kursu prawa jazdy z Europejskiego Funduszu Społecznego mogą starać się osoby, które:
- ukończyły pięćdziesiąty rok życia,
- ukończyły osiemnaście lat, nie mają jeszcze dwudziestu pięciu, a mają wykształcenie co najwyżej średnie oraz zdaną maturę,( z biletem, który udało się wydrukować z www. pociagdokariery.pl . Takie bilety umieszczane są na stronie tylko okazjonalnie przez WUP Kraków}
- ukończyły dwadzieścia pięć lat, nie mają jeszcze pięćdziesięciu, a posiadają co najwyżej średnie wykształcenie oraz zdaną maturę,
- rolnicy oraz członkowie ich rodziny, które wpłacają składki w KRUS i pracują w gospodarstwie rolnym, ale nie są zarejestrowane jako osoby bezrobotne,
- cudzoziemcy, posiadający polski paszport lub pozwolenie na pobyt bądź wizę,
- osoby pracujące, prowadzące jednoosobową działalność i niezatrudniające pracowników, posiadające umowę o pracę, umowę o dzieło lub umowę zlecenie,
- osoby niepełnosprawne, które spełniają powyższe warunki również mogą starać się o dofinansowanie.
- wszyscy w/w wymienieni muszą być osobami pracującymi oraz związani z Małopolską