Częste nowelizacje przepisów drogowych sprawiają, że niektórzy kierowcy po prostu się w nich gubią. Ostatnio bardzo głośnym tematem było rozszerzenie dotychczasowych kar za podstawowe naruszenia drogowe. Przekroczenie prędkości nawet o kilka kilometrów może dziś wiązać się z wydatkiem rzędu kilkuset złotych. W niektórych sytuacjach funkcjonariusz ma również prawo zabrać nam dokument prawa jazdy. O jakich wykroczeniach tutaj mowa?
Za te przewinienia stracisz prawo jazdy na 3 miesiące
Powodem czasowego zatrzymania dokumentu jest przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h. Piraci drogowi, którzy nie stosują się do wyznaczonych znaków bardzo często łapani są przez funkcjonariuszy na fotoradar. Zgodnie z prawem policjanci mogą wówczas zatrzymać dokument lub odnotować fakt zabrania prawa jazdy w elektronicznym systemie. Kierowca od tego momentu ma jeszcze możliwość prowadzenia samochodu przez 24 godziny.
Mniej oczywistym powodem zabrania prawa jazdy na 3 miesiące jest transport zbyt wielu pasażerów. Każde auto ma wpisaną w dowód rejestracyjny ilość przewożonych osób, a jej przekroczenie może skutkować czasowym ograniczeniem poruszania się po drodze. Dodatkowo kierowca musi liczyć się z mandatem, który wynosi 300 zł za każdą dodatkową osobę oraz otrzymaniem od 6 do 15 punktów karnych.
Nie warto ignorować kontroli drogowej
Pamiętajmy, że sygnały wyznaczane przez policjanta na drodze mają pierwszorzędne znaczenie. Zignorowanie znaków funkcjonariusza, który zamierza przeprowadzić kontrolę drogową może skutkować utratą prawa jazdy na minimum rok. Kara nie jest jednak nakładana automatycznie – policjant odnotowuje ten fakt, a sprawą w dalszej kolejności zajmuje się sąd, który zachowanie kierowcy traktuje jako przestępstwo.
Prawo jazdy możemy utracić również w wyniku spowodowania wypadku, lub zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Oczywiście nie przy każdej kolizji sąd zabiera dokument. Jeżeli nie ma ku temu przesłanek, a działanie było spowodowane nieumyślnie, prawdopodobnie nadal będziemy mogli prowadzić swój pojazd. Sąd może też w takiej sytuacji domagać się ponownego przeprowadzenia badań lekarskich lub psychologicznych u kierowcy.
Piłeś? Nie jedź!
Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości to obecnie jedno z najpoważniejszych przewinień. Jeśli stężenie alkoholu we krwi zatrzymanego kierowcy nie przekracza 0,5 promila, policjant może wydać zakaz prowadzenia samochodu na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Każdy kierowca będący w stanie nietrzeźwości straci dokument na czas od 12 miesięcy do nawet 10 lat. Ponadto jeśli pijany kierowca spowodował wypadek, okres zakazu prowadzenia samochodu będzie nie krótszy niż 3 lata.
Co ciekawe, policjanci mogą zdecydować się na zatrzymanie prawa jazdy osobie, która odmówi badania alkomatem. Z podobną karą spotka się kierowca uciekający z miejsca wypadku. Dodatkowo, jeśli był on w tym czasie nietrzeźwy, może stracić uprawnienia na zawsze.