Możliwość poruszania się samochodem czy motocyklem to dla wielu osób znaczne ułatwienie – a dla niektórych kwestia wręcz niezbędna. Każdemu kandydatowi zależy więc na jak najszybszym ukończeniu kursu prawa jazdy i dołączeniu do grona kierowców. Czy drogę do tego celu można skrócić?
Dla wielu kandydatów teoretyczna część kursu prawa jazdy stanowi wyłącznie formalność. Takie osoby posiadają już niezbędną dla kierowcy wiedzę, a w szkole jazdy chcą nauczyć się jedynie prowadzenia pojazdu w praktyce. Z pewnością ucieszy ich zatem fakt, że od stycznia 2015. roku jest to możliwe – i to dla wszystkich kategorii.
Pominięcie teoretycznej części szkolenia pozwala zaoszczędzić nieco cennego czasu. Nie dotyczy to jednak tych, którzy rozpoczynają naukę trzy miesiące przed ukończeniem 18-stki, ponieważ do egzaminu będą mogli podejść i tak najwcześniej w dniu urodzin. No dobrze, ale jak wygląda procedura ubiegania się o prawo jazdy w skróconym trybie?
Zanim usiądziesz za kierownicą
Zanim kandydat zostanie dopuszczony do praktycznej części kursu, musi udowodnić, że faktycznie posiada niezbędną do tego wiedzę. Rozpoczęcie jazd poprzedzi zatem kilka ważnych kroków:
- Po pierwsze: wizyta w starostwie powiatowym. Składa się tam niezbędne dokumenty, na podstawie których utworzony zostanie Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). To w nim odnotowywane będą informacje o postępach w szkoleniu, a finalnie o zaliczeniu wszystkich egzaminów wymaganych do otrzymania prawa jazdy.
- Po drugie: wizyta w placówce WORD. Tutaj zainteresowany zapisze się na egzamin z teorii, którego zaliczenie jest warunkiem koniecznym do rozpoczęcia nauki jazdy w praktyce. Co ważne, prawo nie ogranicza ilości podejść, dlatego jeśli kandydat nie zda za pierwszym razem, będzie mógł przystąpić do egzaminu ponownie.
- Po trzecie: wizyta w Ośrodku Szkolenia Kierowców (OSK). Gdy państwowy egzamin teoretyczny zostanie zaliczony, WORD wprowadzi tę informację do PKK. To właśnie moment, w którym kursant może zgłosić się do OSK i rozpocząć pod okiem instruktora naukę jazdy w praktyce.
Nauka pierwszej pomocy
Decydując się na przyspieszony kurs prawa jazdy, należy pamiętać o konieczności zaliczenia ćwiczeń z pierwszej pomocy. Pomimo, że w “tradycyjnym” trybie nauki wliczone są one w godziny wykładów z teorii, stanowią odrębną część kursu, który – jak wszystkie inne elementy – musi zostać zaliczony zarówno w teorii, jak i praktyce. Sprawdzenie wiedzy i umiejętności z tego zakresu odbywa się w formie egzaminu wewnętrznego w OSK.