Możliwość poruszania się samochodem osobowym, może w wielu aspektach ułatwić nam życie. Dojazdy do pracy, szkoły czy na studia będą znacznie prostsze dzięki własnemu środkowi lokomocji. Aby jednak pełnoprawnie siąść za kółkiem auta, trzeba zdać egzamin na prawo jazdy.(https://osk-jantar.ggwebdesign.pl/) Składa się on z dwóch części: teoretycznej jak i praktycznej. Dziś sprawdzimy, jak wygląda pierwszy etap uzyskiwania licencji.
Jak przebiega egzamin teoretyczny?
Przed sprawdzeniem umiejętności jazdy, każdy kandydat musi zdać pozytywnie test. To zestaw 32 dwóch pytań, które dotyczą wszystkich istotnych aspektów przepisów ruchu drogowego, bezpiecznej jazdy, zachowania się na skrzyżowaniach oraz zasad udzielania pierwszej pomocy.
Egzamin składa się z 20 pytań części podstawowej oraz 12 części specjalistycznej. Zdaje się go poprzez komputerową aplikację, w której wyświetlane są treści pytań i możliwe warianty odpowiedzi. Przy zadaniach podstawowych, kandydat ma 20 sekund na zapoznanie się z pytaniem i 15 sekund na wybranie odpowiedzi Tak lub Nie. Część specjalistyczna polega na wyborze jednego z trzech możliwych wariantów – na zapoznanie się z treścią zadań i zaznaczenie wyboru, kursant ma 65 sekund czasu.
Łączna długość egzaminu wynosi 25 minut. Przed przystąpieniem do jego wypełniania, każdy uczestnik zapoznaje się z zasadami funkcjonowania programu testującego, oraz udziela odpowiedzi na kilka pytań rozgrzewkowych. Po ukończeniu egzaminu, od razu otrzymuje się informację o uzyskanym wyniku.
Ile punktów trzeba mieć, by zdać?
Zaliczenie egzaminu wymaga uzyskania minimum 68 z 74 punktów. Oznacza to, że z nawet 6-punktową stratą teoretyczny test może zostać zaliczony. System oceniania zadań jest jednak nieco bardziej skomplikowany…
W każdym teście, polecenia punktowane są w sposób wagowy, a podchodząca do egzaminu osoba nie wie, ile punktów zostanie jej przyznane za konkretne pytanie. Za prawidłową odpowiedź możemy uzyskać maksymalnie 3 punkty, co oznacza, że przy braku szczęścia, już przy dwóch błędach istnieje ryzyko oblania egzaminu.
Czy mogę podejść do teorii bez kursu?
Egzamin teoretyczny zgodnie z obecnymi regulacjami może być zdawany bez wcześniejszego odbycia kursu na prawo jazdy.(https://osk-jantar.ggwebdesign.pl/) Oczywiście, szkoły nauki jazdy prowadzą przygotowanie teoretyczne, dzięki któremu można doskonale przygotować się do podejścia. Kandydaci mogą jednak przyswajać wiedzę samodzielnie. Zaświadczenie o przebytym szkoleniu nie jest wtedy potrzebne.
Do zapisania się na egzamin teoretyczny, potrzeba jedynie numer PKK. To elektroniczny identyfikator, zawierający dane personalne przyszłego kierowcy, na podstawie którego przeprowadza się cały proces egzaminowania i wydania prawa jazdy. Profil kandydata na kierowcę wyrabia się w wydziale komunikacji odpowiadającemu miejscu zamieszkania na podstawie wniosku o wydanie prawa jazdy.