Każdego dnia wzrasta liczba ośrodków, które głośno przyznają, że drogi są dla każdego. Oznacza to, że w kursie na prawo jazdy, mogą uczestniczyć także osoby o określonym stopniu niepełnosprawności. Ośrodki szkoleniowe podchodzą do tej sprawy w sposób bardzo profesjonalny, co objawia się na przykład posiadaniem samochodów oprzyrządowanych w odpowiedni sposób. Niepełnosprawni kierowcy, to kierowcy tacy sami jak inni. Najczęściej jest tak, że niepełnosprawni kursanci zdają egzamin praktyczny w tym samym samochodzie, w którym odbywali swój kurs.
Niepełnosprawność, a kurs na prawo jazdy.
Dziś również osoby, u których został stwierdzony dany stopień niepełnosprawności, mogą przystąpić do kursu na prawo jazdy. Ponad połowa kursantów, to ludzie, których choroba zaatakowała układ ruchu. Uzyskanie uprawnień do jazdy samochodu często stanowi dla nich początek nowego, aktywnego życia. Co zatem należy zrobić aby rozpocząć kurs? Odpowiedź przedstawiamy poniżej.
Rozpoczęcie kursu na prawo jazdy, w przypadku osób niepełnosprawnych wygląda tak samo jak u reszty społeczeństwa. Powinno mieć ono miejsce w wydziale komunikacji, który jest odpowiedni dla miejsca zamieszkania kandydata. Tam należy uzyskać Profil Kandydata na Kierowce, w skrócie – PKK. W celu jego uzyskania należy złożyć następujące dokumenty:
- zdjęcie;
- dokument potwierdzający tożsamość;
- orzeczenie lekarz o przeciwwskazaniach do prowadzenia pojazdu;
- w przypadku niepełnoletnich wymagana jest pisemna zgoda rodziców.
Ważna informacja dla niepełnosprawnych kursantów.
Bardzo istotnym dla niepełnosprawnych kursantów jest fakt, że muszą oni posiadać orzeczenie lekarskie już przed udaniem się po uzyskanie PKK. W zaświadczeniu lekarskim zostają zaznaczone bowiem kody dotyczące ograniczeń, które w konsekwencji są zaznaczone również na prawie jazdy. To jedyne istniejące utrudnienie związane z zagadnieniami związanymi z biurokracją. Niekiedy zdarza się, że w późniejszym terminie zachodzi konieczność zmian lub dopisywania poszczególnych kodów ograniczeń.
Prawo jazdy dla osób o określonym stopniu niepełnosprawności.
Kurs prawa jazdy dotyczy kategorii B dla osób niepełnosprawnych. Zdanie praktycznego egzaminu państwowego jest równie uzyskaniu uprawnień do prowadzenia pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 t. Wyjątek stanowią autobusy oraz motocyklem. Osoby niepełnosprawne mogą kierować jedynie pojazdami, które zostały wyposażone w automatyczną skrzynię biegów. Posiadacze prawa jazdy kategorii B mogą także ciągnąć przyczepę lekką, czyli taką, której waga nie przekracza 750 kg.
Wymagania dla rozpoczęcia kursu na prawo jazdy nie są zbyt wygórowane. Jego uczestnicy powinni jedynie spełniać kryterium wiekowe, czyli mieć ukończone co najmniej 17 lat oraz 9 miesięcy, jak również posiadać profil PKK, który należy dostarczyć do ośrodka szkoleniowego przez rozpoczęciem się części teoretycznej kursu.
Prawo jazdy daje zupełnie nowe możliwości, to także sposób na poszerzenie swoich horyzontów. Ty również możesz sobie na nie pozwolić!