Od 7 listopada 2019 roku w Polsce obowiązują nowe przepisy dotyczące kontroli drogowej. Sprawdź, jak należy się zachować, bowiem wiedza ta może uchronić Cię przed wysokim mandatem!
Właściwe reagowanie
Zatrzymanie kierowcy przez policjantów wiązać się będzie teraz z przyjęciem odpowiedniej postawy za kierownicą. Do momentu, aż funkcjonariusz podejdzie do pojazdu, pod żadnym pozorem nie należy wysiadać z auta. Ręce powinny znajdować się na kółku. Każda czynność, którą kierowca chce wykonać, musi zostać uprzednio skonsultowana z drogówką. Niesubordynacja i niezastosowanie się do poleceń może grozić mandatem w wysokości 500 złotych.
Brak konieczności wylegitymowania się
Drogówka nie musi już legitymować się podczas zatrzymania. Wymagane jest jedynie przedstawienie się i podanie powodu zatrzymania. Jeśli kierowca chce potwierdzić, czy ma do czynienia z prawdziwym funkcjonariuszem, musi sam poprosić o okazanie legitymacji. Wyjątek stanowią jedynie nieumundurowani policjanci poruszający się nieoznakowanymi samochodami, którzy od razu zobowiązani są okazać właściwy dokument.
Możliwość postoju na zakazie
Od 7 listopada 2019 roku policja może zatrzymać kierowcę do kontroli stojąc w miejscu, gdzie postój jest zabroniony – na przykład w zatoczce autobusowej. Uczestnik ruchu jednak powinien zatrzymać się w miejscu dozwolonym. Możliwość postoju na zakazie dotyczy zarówno wozów oznakowanych, jak i nieoznakowanych.
Kontrola techniczna
Podczas niej policjanci mają prawo sprawdzić wnętrze samochodu, komory silnika, a także zawartość bagażnika. W przypadku jakichkolwiek zastrzeżeń odnośnie stanu pojazdu użytkowego, funkcjonariusz ma prawo skierować wóz na dalsze specjalistyczne badania. Przepis ten ma zminimalizować kwestię poruszania się po polskich drogach niesprawnych samochodów.
Od 1 stycznia 2020 roku drogówka będzie również zobowiązana spisać aktualny stan licznika. Pozwoli to ukrócić popularny w Polsce proceder cofania tych urządzeń. Spisywanie drogomierzy nie będzie odbywało się jedynie podczas ogólnopolskich akcji badania trzeźwości i krótkotrwałych kontroli. Podczas zatrzymania policjanci mają teraz prawo do zerwania zabezpieczających plomb w celu kontroli przewożonych odpadów i ładunków.
Pomiary prędkości
Przepisy zmieniają również warunki dokonywania tych kontroli. Ważne badanie musi odbyć się na prostej i równej drodze, bez dużych wzniesień. W pobliżu wykonywania pomiaru nie powinny znajdować się jakiekolwiek elementy, które mogłyby zakłócić pomiar, jak na przykład słupy wysokiego napięcia.