Mimo nowych technologii, dotyczących rodzajów silników, wciąż zdecydowana większość to te konwencjonalne, czyli jednostki zasilane olejem napędowym lub benzyną. Co więcej, możemy zaobserwować wzrost zarejestrowanych samochodów napędzanych tą drugą substancją. Z czego to wynika, oraz o czym należy pamiętać, przesiadając się z diesla na benzynę? O tym dowiemy się w artykule.
Przeznaczenie pojazdu
W obecnych czasach, w głównej mierze auto służy nam do poruszania się z miejsca zamieszkania do pracy. W większości przypadków mamy do pokonania kilka czy kilkanaście kilometrów. Na tak krótkich dystansach najlepszym wyborem jest właśnie pojazd o zapłonie iskrowym, którego substancją napędową jest benzyna. Powód? Obecne silniki diesla posiadają filtry cząstek stałych, które w miastach ze względu na znaczne zanieczyszczenia szybko się zapychają.
Zmiana biegów – nie takie oczywiste!
Znaczącą różnicę w wymienionych silnikach stanowi ten kluczowy moment. Dla Diesla zmiana biegu na wyższy powinna następować nie później niż przy 2000 obr/min. Przy przejściu na pojazd benzynowy, wartości te są w przedziale od 2500 do 3000 obr/min. Różnica znacząca. Co więcej, chwila zmiany biegu, oprócz zużycia paliwa, wpływa również na ogólną kondycję silnika. Pamiętajmy o tym po zmianie samochodu na benzynowy.
Szybkość „opróżnienia” naszego zbiornika
Kolejną ważną kwestią, o której musimy wiedzieć, jest ogólne spalanie. Główną cechą substancji napędowych jest wartość opałowa. Dla silników Diesla jest ona większa, stąd będzie on mniej spalał niż benzyna. Z drugiej zaś strony, jak możemy zauważyć na stacjach benzynowych, koszt benzyny jest mniejszy niż oleju napędowego. Gdy już jesteśmy przy kwestii paliwa, warto przypomnieć, że obie jednostki są napędzane właśnie innymi substancjami. Prawdopodobieństwo zalania silnika benzynowego olejem napędowym jest niewielkie, ze względu na kolorystykę pistoletów i średnic otworów wlewowych. Jednak, jeśli popełnimy ten błąd, pod żadnym pozorem nie wolno nam uruchamiać samochodu. Konieczne jest pozbycie się złego paliwa z baku.
Dynamika jazdy
Oba silniki zdecydowanie lepiej pracują i zachowują swoją sprawność przy jeździe dynamicznej. Warto jednak, abyśmy pamiętali o wstępnym rozgrzaniu silnika, mimo tego, że jest to benzyna. Wynika to z faktu, że substancja smarująca, gdy jest rozgrzana, lepiej spełnia swoje zadanie.
Jak widzimy, zmiana samochodu z inną jednostką napędową niesie za sobą szereg powinności, o których powinniśmy pamiętać.