Okres próbny przesunięty
Dobra wiadomość dla obecnych kursantów , którzy nie zdążyli zdać egzaminów i otrzymać prawa jazdy – zmiany przesunięte do 1 stycznia 2017 roku.
Zapraszamy na kurs wszystkie osoby, które marzą o zdobyciu prawa jazdy przed wejściem zmian i spełniają wymogi ustawowe dotyczące wieku:
kat. B – od 17 lat 9 m-cy
kat. AM – od 13 lat 9 m-cy
kat. A1 – od 15 lat 9 m-cy
kat. A2 – od 17 lat 9 m-cy
kat. A – od 23 lat 9 m-cy lub po 2 latach posiadania A2
Aby uniknąć okresu próbnego należy ukończyć kurs, zdać egzamin i dokument prawa jazdy musi zostać wydany przez PWPW przed wejściem w życie ustawy.
Czasu nie jest dużo – kurs warto zaplanować wcześniej gdyż w ostatnim kwartale roku terminy na egzaminy są miesięczne a na egzaminy poprawkowe nawet dwu miesięczne.
Przyszli kierowcy mogą choć na rok odetchnąć z ulgą. Mimo zapowiedzi w 2016 roku nie wejdzie w życie tzw. okres próbny dla nowych posiadaczy prawa jazdy.
– To swego rodzaju prezent noworoczny dla tych, którzy stali w kolejkach w WORD-ach i ośrodkach nauki jazdy. Zmiany zostały przełożone na 2017 rok. Okres próbny ma trwać dwa lata i ograniczy prawa nowego kierowcy – powiedział Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji.
Na początku 2017 roku wejdą w życie nowe, bardziej restrykcyjne przepisy, dotyczące świeżo upieczonych kierowców. Zmiany są związane z wdrożeniem nowego systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0.), który ma przynajmniej roczne opóźnienie. To właśnie z tego względu również zmiany w prawie jazdy zostaną odroczone. Obowiązywał będzie jedynie przepis, dotyczący zielonego listka.
Osoby, które pierwszy raz otrzymają prawo jazdy kategorii B, będą inaczej traktowane przez prawo niż doświadczeni kierowcy. Przez pierwsze dwa miesiące od momentu otrzymania uprawnień osoby te będą objęte okresem próbnym. Jeżeli w czasie tego okresu kierowca popełni dwa wykroczenia przeciw bezpieczeństwu w ruchu drogowym, okres zostanie wydłużony o kolejne 2 lata. Jeśli natomiast popełni co najmniej 3 wykroczenia ukarane mandatem karnym lub jedno przestępstwo drogowe, to straci prawo jazdy.
Pomiędzy czwartym, a ósmym miesiącem od otrzymania uprawnień, kierowca będzie musiał przejść płatne szkolenie z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, prowadzone przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, a także godzinne szkolenie praktyczne (ćwiczenia jazdy na zakręcie, na śliskiej nawierzchni, efektywnego hamowania z systemem ABS i wychodzenia z nieplanowanego poślizgu) w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy. Łączny koszt szkoleń ma nie przekroczyć 300 zł. Zaświadczenie o zaliczeniu szkoleń trzeba będzie przedłożyć staroście.
W dodatku nowi kierowcy przez pierwsze 8 miesięcy nie będą mogli przekraczać prędkości 50km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h poza terenem zabudowanym i 100 km/h na dwujezdniowej drodze ekspresowej oraz na autostradzie, nawet jeżeli znaki drogowe będą pozwalać na szybszą jazdę.
Zmianie ulegnie również sytuacja doświadczonych kierowców, którzy uzbierali 24 punkty karne. Nie stracą oni prawa jazdy, ale będą musieli przejść kilkudniowe szkolenie (koszt 500 zł). Po zebraniu 24 punktów karnych kierowca będzie mógł zaliczyć taki kurs tylko raz. Jego konto zostanie wyzerowane, ale w ciągu 5 lat nie dostanie on drugiej szansy, jeśli znowu uzbiera 24 punkty.
Opisane zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2017 roku – taką datę wpisano do projektu zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Przypomnijmy, że nowy system CEPiK 2.0. kosztował mniej więcej 140 milionów złotych.
Od 4 stycznia 2016 roku obowiązywał będzie natomiast przepis, dotyczący zielonego listka. Początkujący kierowca przez pierwsze 8 miesięcy od uzyskania prawa jazdy będzie musiał poruszać się autem z przyklejonymi na przedniej i tylnej szybie zielonymi listkami. W tym czasie nie będzie mógł podjąć pracy w celu zarobkowym jako kierowca pojazdu, ani prowadzić działalności gospodarczej ściśle związanej z prowadzeniem samochodu.