Parkowanie to jedna z podstawowych czynności, które powinien potrafić każdy kierowca. Wśród kilku sposobów parkowania wyróżnia się też parkowanie równoległe. Wiele osób uważa, że jest to najtrudniejsza forma parkowania. Są to zarówno kursanci, którzy dopiero próbują zdobyć swoje pierwsze prawo jazdy, jak i doświadczeni kierowcy. Dlaczego ten typ parkowania sprawia nam tyle kłopotu? Poniżej spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.
Czym właściwie jest parkowanie równoległe? Szkoła jazdy Kraków – Nauka Jazdy Jantar prawdę Ci powie…
Parkowanie równoległe polega na tym, że parkujemy samochód równolegle do pasa ruchu, po którym się poruszaliśmy. Jest to przeciwieństwo parkowania prostopadłego, które jest bardziej popularne.
Trudności z parkowaniem równoległym – skąd się biorą?
Istnieje kilka powodów, dla których parkowanie równoległe sprawia nam trudności. Oto najważniejsze z nich:
- Trudno wyczuć, w których momentach oraz w którą stronę kręcić kierownicą
- Cały manewr parkowania opiera się na obserwacji otoczenia w lusterku, przez co poprzez złudzenie optyczne możemy źle określić odległość od przeszkody, np. innego pojazdu
- Oprócz obserwacji w lusterku, powinno się też obrócić głowę w kierunku tzw. martwego punktu, czyli na wysokości obszaru za fotelem kierowcy bądź pasażera
- Często mamy do czynienia z otarciem opony o krawężnik, przez co może dojść do uszkodzenia opony i wygięcia felgi
- Zajmuje więcej czasu niż parkowanie prostopadłe, ponieważ możemy kilkukrotnie manewrować pojazdem – dotyczy to nawet doświadczonych kierowców.
Jak zatem powinno wyglądać prawidłowe parkowanie równoległe?
Prawidłowe parkowanie równoległe powinno się odbywać płynnie, nie tamując zbyt długo odbywającego się ruchu drogowego w pobliżu miejsca parkingowego. Zatrzymujemy się równolegle do pojazdu zaparkowanego przed naszym docelowym miejscem parkingowym. Włączamy kierunkowskaz w prawo, za pomocą biegu wstecznego cofamy się – póki co bez ruchu kierownicy. Następnie, gdy prawe lusterko naszego samochodu będzie na wysokości początku tylnych drzwi samochodu stojącego obok – zaczynamy kręcić kierownicą w prawo – około pół obrotu kierownicy. Gdy prawe lusterko naszego samochodu będzie na wysokości początku bagażnika – prostujemy kierownicę (czyli kręcimy w lewo) – cały czas równocześnie cofając. Obserwujemy w prawym lusterku, czy nie dotykamy krawężnika. Kiedy maska naszego samochodu będzie za samochodem zaparkowanym przed nami – wtedy skręcamy kierownicą w lewo – aż do wyprostowania naszego pojazdu. Taki opis oczywiście jest trudny do wyobrażenia, bez jazdy praktycznej w samochodzie.
Jak się nauczyć parkowania równoległego?
Każda szkoła jazdy powinna nauczyć kursantów właściwego parkowania równoległego, ponieważ taki sposób parkowania może być wymagany na egzaminie, ale też w późniejszym codziennym życiu kierowcy. Szkoła jazdy Kraków – Nauka Jazdy Jantar z pewnością nauczy Cię wykonywania manewru parkowania równoległego, dzięki czemu z przyjemnością zdobędziesz prawo jazdy i będziesz mógł cieszyć się łatwością parkowania.