Rok 2018 przyniesie wraz z czerwcem sporo zmian w zakresie egzaminu na prawo jazdy, które już teraz stanowią czynnik stresogenny dla obecnych kursantówu.
Zmiany dotyczą głównie obostrzeń w zakresie funkcjonowania kierowcy w okresie do dwóch lat od daty wydania prawo jazdy:
- wprowadzenie dodatkowego szkolenia teoretycznego i praktycznego;
- wprowadzenie limitów prędkości;
- obowiązek poruszania się pojazdem z naklejonym zielonym listkiem na szybie;
- zakaz pracy w zawodzie kierowcy przez okres pierwszych ośmiu miesięcy po zdanym egzaminie
Bez względu jednak na rodzaj i zakres wprowadzonych zmian, istnieje kilka kluczowych zagadnień, które warto powtórzyć przed egzaminem, aby zdać go za pierwszym razem.
Egzamin teoretyczny – testy
Po pierwsze – zważywszy, że część teoretyczna egzaminu na prawo jazdy ma charakter testu, warto wykonać przynajmniej kilka z nich, by poznać charaktery pytań zamkniętych. Testy można wykonać za pośrednictwem bezpłatnych platform internetowych, albo instalując darmowy program na komputerze.
W obu przypadkach zyskuje się dostęp do oficjalnych pytań z egzaminu państwowego. W Internecie dostępne są również płatne oprogramowania testowe, które jednak oferują ten sam zakres pytań, co platformy niewymagające opłat, jednak ich baza jest znacznie szersza.
Szczegółowa powtórka egzamin teoretyczny
Po drugie – test teoretyczny dzieli się na dwadzieścia pytań z zakresu wiedzy podstawowej oraz dwanaście pytań z zakresu wiedzy specjalistycznej. Choć wykonanie wielu testów znacząco wesprze szanse na zdanie egzaminu, to jednak ze względu na ilość możliwych do wylosowania pytań, nie ma się takiej gwarancji.
W związku z tym warto zapoznać się wcześniej z kodeksem ruchu drogowego oraz podręcznikiem otrzymanym w szkole nauki jazdy i uczęszczać na organizowane przez nią zajęcia nawet, jeśli nie są one obowiązkowe. Wówczas mimo iż ma się zaledwie dwadzieścia sekund na zapoznanie z treścią pytania i piętnaście sekund na udzielenie odpowiedzi, wiele zagadnień wyda się mniej skomplikowanych.
Powtarzanie części praktycznych
Po trzecie – przed częścią praktyczną warto na dzień przed egzaminem obejrzeć kontrolnie filmy instruktażowe (dostępne m.in. na YouTube), z zakresu najbardziej stresujących zadań, wykonywanych jeszcze na placu manewrowym – jazda po tzw. „łuku”, oraz sprawdzenie stanu technicznego pojazdu i przygotowanie go do jazdy (m.in. wymiana płynów, działanie świateł, ustawienie lusterek).
Dobrym zwyczajem, stosowanym przez większość kursantów jest również wykupienie dodatkowej godziny lub dwóch jazdy w przeddzień egzaminu, po to aby przećwiczyć newralgiczne manewry – włączanie się do ruchu drogowego, parkowanie prostopadłe i równoległe, skręcanie w lewo i prawo oraz zawracanie.
Wiedza od poprzedników
Po czwarte – warto przejrzeć fora internetowe, gdzie dotychczasowi kursanci konkretnego WORD udzielają rad w zakresie egzaminu, zarówno teoretycznego, jak i praktycznego. Wiele z nich może okazać się bardzo przydatnych podczas wykonywania testów lub manewrów na placu czy też w ruchu miejskim.