Pandemia koronawirusa po raz kolejny przysparza nam sporo problemów. Szerzący się na nieporównywalnie większą skalę niż na wiosnę wirus zbiera swoje śmiertelne żniwo i znów wywołuje u nas frustrację. Pomimo szeregu restrykcyjnych ograniczeń, próbujemy jednak normalnie funkcjonować, choć nie jest to proste zadanie. Zmienił się sposób działania niemal wszystkich instytucji, również placówki ruchu drogowego musiały skorygować system pracy… Sprawdzimy dziś, jak organizuje się egzaminy na prawo jazdy w tym trudnym czasie.
Niekiedy potrzeba wiele cierpliwości…
Przed pandemią, minimalny czas oczekiwania na termin egzaminu wynosił zwykle około tygodnia. Oczywiście zdarzały się przypadki, że najbliższy termin wypadał znacznie później, jednak zwykle były to nieduże różnice czasowe.
Niestety COVID-19 w wielu placówkach znacznie wydłużył czas oczekiwania. Warto podkreślić, że podczas wiosennej fali zachorowań, egzaminy na prawo jazdy praktycznie nie były realizowane. Wiele osób z tych terminów wciąż ustawia się w kolejce po szansę na przeprowadzenie testu.
Obecna sytuacja również komplikuje działanie ośrodków ruchu. W przypadku wystąpienia choroby u pracowników zakładu, cały personel ustawowo kierowany jest na kwarantannę. To również powoduje znaczne przedłużenie kolejek i niekiedy konieczność odwołania egzaminu. W niektórych przypadkach test zostaje przeprowadzony nawet po czasie dwóch miesięcy od daty zapisu. Niestety nic na to nie poradzimy i trzeba po prostu uzbroić się w cierpliwość.
Spokojnie, egzamin nie przepadnie
Jeśli z powodu pandemii egzamin zostanie odwołany, kandydat ma zapewnioną możliwość ponownego wpisania na nowy termin podejścia. W takim przypadku nie przepadają również uiszczone środki pieniężne za przeprowadzenie testu. Termin egzaminu ustalany jest między kursantem a pracownikiem wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego, gdy sytuacja epidemiczna powróci do w miarę normalnego stanu funkcjonowania.
Wiele placówek WORD, aby usprawnić komunikację z kandydatami, założyło internetowe formy kontaktu, przeznaczone specjalnie na czas pandemii. Można więc zapisywać się na szkolenia oraz egzaminy wykorzystując internetowy panel, pocztę mail czy poprzez kontakt telefoniczny. To znacznie ułatwia ustalenie terminu bez ryzyka narażenia kursantów i pracowników na zakażenie chorobą.
Jak wygląda egzamin w trakcie pandemii?
Sprawdzian teoretyczny nie różni się znacząco od formatu, w jakim był przeprowadzany wcześniej. Na pytania odpowiada się w identycznej formie poprzez odpowiednie oprogramowanie komputerowe. Cała procedura przebiega jednak z zachowaniem wymogów sanitarnych, oraz odpowiedniej ilości osób na sali.
Praktyczne sprawdzenie umiejętności również wymaga spełnienia epidemicznych zaleceń. Kursant i egzaminator powinien nosić maseczki ochronne oraz dezynfekować ręce. Do zadań egzaminatora należy także dezynfekcja elementów pojazdu przed przeprowadzeniem testu praktycznego.