Prawo jazdy jest dokumentem, uprawniającym do prowadzenia pojazdów, w zależności od kategorii, dwukołowych, jak i czterokołowych. Samo potwierdzenie uprawnień nie jest jednak wystarczające do tego, aby czuć się swobodnie za kierownicą. Czynnikiem decydującym o tym jest oczywiście doświadczenie i umiejętność jazdy w różnych warunkach. To właśnie te dwie rzeczy sprawiają, że kierowca potrafi zachowywać się sposób bezpieczny dla siebie i innych uczestników ruchu. Raz nabyta taka umiejętność pozostaje przydatna do końca życia. Istnieje jednak teoria mówiąca, że po pewnym czasie zapomina się jak prowadzić samochód.
Przerwa w prowadzeniu samochodu
Czasami zdarza się, że po okresie dość częstego siadania za kierownicą, przychodzi czas, w którym w ogóle nie używa się samochodu. Wynikać to może zarówno ze stylu życia i charakteru pracy, jak i z braku czasu i potrzeby przemieszczania się autem. Po pewnym czasie wraca się jednak do normalnego trybu i prowadzenie pojazdu nie sprawia tutaj większych problemów. Trochę inaczej dzieje się w przypadku długiej przerwy, podczas której nie miało się styczności z samochodami. Po kilku miesiącach zaczynają zanikać wyrobione nawyki, które były najrzadziej używane. Przykładowo, opóźniać się może czas reakcji na pewne zdarzenia, takie jak na przykład nagłe hamowanie. Może mylić się również ułożenie biegów w prywatnym samochodzie, a także można zapominać o każdorazowym ustawieniu lusterek, tak, aby były one dopasowane do wzrostu kierowcy. Nie popełnia się jednak rażących błędów, które mogłyby doprowadzić do poważnych wypadków. Nie zapomina się również podstawowych przepisów ruchu drogowego.
Jak powrócić do jazdy samochodem?
Powrót do codziennego używania auta może być prostszy niż się wydaje. Wystarczy bowiem przypomnieć sobie podstawowe zasady zachowania na drodze. Reszta jest już jedynie kwestią czasu. Warto jednak nie nadużywać pedała gazu i stopniowo powracać do normalnej jazdy. Należy pamiętać, że im częściej będzie się jeździło, tym szybciej przypomni się sobie wszystko, czego nauczyło się po zdaniu egzaminu. Najważniejszym jest bowiem to, czego nie da się nauczyć od kogoś. Zdobyte doświadczenie pozostanie jednak w pamięci i nawet po dłuższej przerwie będzie dużo łatwiej wszystko sobie przypomnieć. Jeżeli jednak ktoś nie czuje się pewny za kierownicą, powinien skorzystać z usług profesjonalnego instruktora jazdy, który pomoże w naturalnym powrocie do wprawy. Kilka lekcji doszkalających powinno w zupełności wystarczyć, aby odzyskać wiarę w swoje umiejętności.