Każdy doświadczony kierowca dawno temu zaczynał jazdę. Niejednokrotnie czynność mogła przysparzać spore trudności, jednak z czasem nabieramy doświadczenia na drodze. Wielu kursantów boi się praktycznych lekcji prowadzonych w ramach kursu na prawo jazdy. Dlatego dziś udzielimy kilka wskazówek dotyczących tego, jak zacząć jazdę…
Przygotuj się przed uruchomieniem pojazdu
Zarówno podczas kursu na prawo jazdy, jak i w trakcie normalnej eksploatacji samochodu, na początku powinniśmy sprawdzić podstawowe parametry pojazdu. Jeśli wybieramy się w dalszą podróż, dobrze jest skontrolować poziom podstawowych płynów, ciśnienie w oponach oraz stan świateł. W ten sposób upewnimy się, że samochód jest gotowy do drogi…
Wsiadając za kierownicę należy pamiętać o prawidłowym ustawieniu fotela i lusterek. Powinien on być ustawiony tak, byśmy mogli z łatwością dostać nogami do pedałów, a nasze ręce ułożone na kierownicy były delikatnie zgięte w łokciu. Po ustawieniu fotela przechodzimy do korygowania kąta lusterek. Od ich właściwego ustawienia zależy nie tylko jakość, ale i bezpieczeństwo jazdy. Przed wyruszeniem w drogę, warto też sprawdzić czystość szyb – zabrudzenia mogą utrudniać ocenę sytuacji na drodze!
Jak ruszyć samochód?
Sposób odpalania w każdym modelu jest bardzo podobny. W pierwszej kolejności należy wygodnie usiąść za kierownicą i umieścić kluczyk w stacyjce. Dobrą praktyką jest automatyczne zapinanie pasa zaraz po wejściu do pojazdu. W ten sposób nie zapomnimy później dopełnić tego obowiązku…
Następnie należy lewą nogą wcisnąć sprzęgło do oporu i przekręcić kluczyk do włączenia zapłonu. Możemy odczekać kilka chwil aż elektronika się włączy i uruchomić pojazd, kręcąc kluczem dalej. Po włączeniu silnika cały czas trzymając sprzęgło wrzucamy pierwszy bieg i zaczynamy jazdę.
Na co zwrócić uwagę w trakcie pierwszych lekcji?
Podczas kursu na początku czeka nas jazda po placu manewrowym. Na tym etapie warto skupić się przede wszystkim na „wyczuciu” samochodu. Staraj się kontrolować przede wszystkim:
- prędkość – na początku lepiej jedź wolniej, a z czasem możesz zwiększać szybkość,
- ruchy kierownicą – kontrola położenia samochodu jest podczas jazdy najważniejsza. Dlatego już od pierwszych chwil staraj się nauczyć skrętów. Zwróć uwagę również jak zachowuje się kierownica w trakcie wykonywania manewru. U większości samochodów zamontowane jest wspomaganie, które ułatwi poruszanie się,
- sposób hamowania. Kursanci często zbyt gwałtownie zatrzymują pojazd lub wykonują tę czynność w sposób pulsacyjny. Warto więc od samego początku zwrócić uwagę na płynne wciskanie hamulca. Ta sama zasada dotyczy również pedału gazu.