Prawo jazdy może znacznie uprościć nasze życie. Samochodem szybciej dojedziemy do miejsca docelowego, to również świetny środek transportu na dłuższy dystans. Dlatego właśnie do urzędu komunikacji w starostwach przychodzi tak wiele młodych osób, które chcą uzyskać ten dokument. Jak się okazuje, niedługo mogą do nich dołączyć kierowcy z dłuższym stażem, ponieważ bezterminowe prawa jazdy wkrótce stracą ważność… Ile mamy czasu na wymianę dokumentów?
Prawo jazdy może stracić ważność?
Starsi kierowcy, którzy zdawali egzamin przed 18 stycznia 2013 roku do tej pory mogli cieszyć się z posiadania dokumentu bez daty ważności. Prawo jazdy miało obowiązywać bezterminowo, chyba że kierowca naruszył przepisy prawa w takim stopniu, że dokument został mu odebrany. Po reformie przeprowadzonej w 2013 roku, prawo jazdy wydawane jest na czas 15 lat, po którym kierowca ma obowiązek je wymienić.
Wprowadzono również nowy wzór dokumentu, który znosi między innymi obowiązek jego wymiany po zmianie miejsca zamieszkania. Obecnie nie wydaje się już dokumentów bezterminowych, jednak wielu starszych kierowców wciąż posiada takie wzory, które za niedługo stracą całkowicie ważność.
Kiedy musimy wymienić bezterminowe prawo jazdy?
Obowiązek wymiany prawa jazdy ma dotyczyć wszystkich kierowców, również tych, którzy otrzymali dokument przed reformą w 2013 roku. Polacy muszą dostosować się do nowych przepisów i mają na to pięć lat – od 2028 do 2033 roku. Po tym czasie dokumenty bezterminowe stracą ważność, a kierowcy, którzy nie zdążyli z wymianą nie będą mogli poruszać się po drodze.
Trzeba jednak podkreślić, że sama wymiana dokumentu nie będzie wiązać się z dodatkowymi zobowiązaniami. Nie trzeba będzie ponownie przeprowadzać badań lekarskich ani przeprowadzać ponownie kursu na prawo jazdy. Wymagana jest jedynie opłata za wydanie dokumentu w wysokości 100,50 zł oraz załączenie aktualnego zdjęcia. Choć do ostatecznego terminu wymiany dokumentu mamy jeszcze sporo czasu, już teraz możemy postarać się o nowe prawo jazdy. Wystarczy udać się do starostwa powiatowego, złożyć odpowiedni wniosek i przelać wymaganą opłatę.
Kto ma obowiązek wymiany prawa jazdy w 2023 roku?
W tym roku dokument muszą wymienić osoby, którym zostało przyznane terminowe prawo jazdy. Dotyczy to kierowców cierpiących na wady wzroku, problemy kardiologiczne oraz ortopedyczne, a także inne schorzenia, w znaczący sposób wpływające na stan zdrowia. W ich przypadku podczas wymiany prawa jazdy będzie konieczne przeprowadzenie dodatkowych badań lekarskich, które pomogą w ocenie predyspozycji do kierowania samochodem.
Wymiana dokumentu jest konieczna również w przypadku zmiany danych jego posiadacza, takich jak imię i nazwisko czy numer PESEL. O nowy dokument nie muszą się już jednak starać osoby, które zmieniły miejsce zamieszkania – w takim przypadku można nadal jeździć z posiadanym prawem jazdy.