Prawo jazdy to jeden z ważniejszych dokumentów. Może uwiarygadniać naszą tożsamość i daje możliwość prowadzenia pojazdów na drogach. Tak jak każdy inny dokument podlega pewnym restrykcjom, czyli np. wymianie po określonym czasie. Obecnie wiele zmian na tym polu powoduje dużo wątpliwości i zamieszania wśród kierowców. W tym tekście odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania. Wszystkie informacje w dalszej części artykułu.
Co ile lat trzeba wymieniać prawo jazdy ?
Odpowiedź na to pytanie, nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników. Na dokumencie widnieje termin ważności, po którym prawo jazdy traci swoją moc i trzeba go wymienić. W niektórych przypadkach taki okres wynosi obecnie standardowe 15, ale może to być w zależności 5 lub 12 lat. W przypadku bezterminowych praw jazdy wydanych przed 2013 rokiem również konieczna jest wymiana maksymalnie do 2023 roku.
Utrata ważności prawa jazdy to tylko koniec przydatności plastiku. Nie tracimy wtedy uprawnień do jazdy. Dowód trzeba wymieniać zarówno po skończeniu terminu ważności, ale, jak i też przy okazji zmiany nazwiska lub adresu zameldowania. To wymóg formalny dotyczący samego identyfikatora, a nie utrata prawa do kierowania. Ponowna nauka jazdy czy zdawanie egzaminu nie będzie konieczne.
Na ile lat maksymalnie można dostać prawo jazdy ?
Obecnie maksymalnym czasem, na jaki można dostać prawo jazdy to 15 lat. Od 2013 roku w Polsce nie ma możliwości wydania prawa jazdy na czas nieokreślony. Długość 15 lat dotyczy osób, którym wydano dokument bez zastrzeżeń. Istnieją jednak powody, dla których dokument jest wydawany na krótszy okres. Są to między innymi wady wzroku, choroby przewlekłe i sytuacje, które mogą w znaczący sposób zmienić nasz stan zdrowia. Składając wniosek o wymianę dokumentu, trzeba udać się do lekarza i wykonać badania, które potwierdzą dobry stan zdrowia.
Podczas badań wstępnych wykonywanych przy okazji kursu na prawo jazdy zagrożenia i stan zdrowia są brane pod uwagę przez lekarza i na tej podstawie ustalany jest maksymalny termin ważności dokumentu — indywidualnie dla każdej osoby.
Gdzie załatwić te wszystkie sprawy ?
Każda czynność urzędowa wymaga udania się do konkretnego urzędu. Tak jest i w przypadku praw jazdy. Wszystkie sprawy związane z tym uprawnienie a w tym wymiana dokumentu odbywa się w miejskim wydziale komunikacji zgodnym z adresem zameldowania. Dokonując tej wymiany, trzeba przygotować się na wydatek ok. 100 zł. Dokumenty które trzeba złożyć wraz z wnioskiem aby otrzymać nowe prawo jazdy to:
– 1 zdjęcie
– dowód wpłaty
– ksero obecnego dokumentu
– badania lekarskie — zaświadczenie o zdolności do prowadzenia pojazdów
– poprawnie wypełniony wniosek
Jeśli chcemy upewnić się przed zapisaniem na kurs czy informacje są aktualne i na ile lat dostaniemy prawo jazdy, wystarczy w wyszukiwarkę wpisać „szkoła jazdy Kraków” lub „kurs prawa jazdy kraków” – wybrać szkołę jazdy np. naszą – OSK Jantar i wykonać telefon z zapytaniem. U nas najdokładniej dowiesz się o aktualnych przepisach i terminach. W szkole jazdy pracują osoby profesjonalnie znające się na przepisach i z chęcią udzielimy informacji o nich. Informacje można też znaleźć na stronie osk-jantar.com