Z jaką wadą wzroku można mieć prawo jazdy? Czy istnieją w tej kwestii jakieś ograniczenia? Jakie oznaczenia wad wzroku są stosowane w prawie jazdy?
Gdy w czasie badania lekarskiego u przyszłego kierowcy stwierdzona zostanie wada wzroku lekarz, który przeprowadza badanie musi sporządzić stosowną adnotację w karcie badań pacjenta. Warto jednak pamiętać o tym, że słaby wzrok w przeciwieństwie do innych dysfunkcji wcale nie przekreśla szansy na uzyskanie prawa jazdy. Jednak trzeba wówczas spełnić kilka warunków.
Jakie warunki musi spełnić kierowca, który ma wadę wzroku?
Przede wszystkim osoba, która ma wadę wzroku musi jeździć w odpowiednich szkłach korekcyjnych. Ważne jest również to, aby w dokumencie prawa jazdy znalazł się zapis o możliwości noszenia okularów bądź soczewek. Jeśli w dokumencie jest zaznaczona tylko jedna opcja np. okulary, a kierowca jeździ w soczewkach, łamie prawo i może otrzymać mandat.
Poza tym posiadanie wady wzroku wpływa na termin ważności prawa jazdy. W przypadku osób ze słabym wzrokiem dokument ten wydawany jest maksymalnie na 10 lat. Po upływie tego czasu, kierowca, który chce zachować swoje uprawnienia musi wykonać kolejne badania lekarskie i zgłosić się z wynikami do odpowiedniego urzędu, a następnie złożyć stosowny wniosek o wydanie nowego dokumentu.
W jaki sposób oznacza się wadę wzroku w prawie jazdy?
W prawie jazdy należącym do osoby z wadą wzroku muszą znaleźć się odpowiednie informacje na ten temat. W polu nr 12 pojawiają się wówczas oznaczenia, które informują o ograniczeniach bądź o wymaganiach dotyczących prowadzenia pojazdów. Wyglądają one w następujący sposób:
- 01.01 – okulary korekcyjne,
- 01.02 – soczewki kontaktowe,
- 01.03 – szkła ochronne,
- 01.04 – szkło matowe,
- 01.05 – przepaska na oko,
- 01.06 – okulary korekcyjne lub szkła kontaktowe.
Czy daltoniści mogą otrzymać prawo jazdy?
Osoby posiadające zaburzenia w rozpoznawaniu barw, a więc daltoniści nie mają przeciwwskazań, co do posiadania prawa jazdy kategorii A i B. Jednak w przypadku kategorii zawodowych C i D kandydat musi poradzić sobie dodatkowo z rozpoznawaniem baw na tzw. lampie Wilczka. Gdy badanie wyjdzie negatywnie, kierowca nie może uzyskać uprawnień, które są potrzebne do prowadzenia autobusu czy samochodu ciężarowiec.
Lekarz nie może jednak wydać pozwolenia na posiadanie prawa jazdy kategorii A, C i D osobom, które mają zaburzenia widzenia przestrzennego (obuocznego – stereoskopowego).
Co jeszcze powinni wiedzieć kierowcy z wadą wzroku?
Starosta, a więc organ wydający prawo jazdy może wezwać kierowcę na powtórne badanie lekarskie, jeśli otrzyma wiarygodną informację, że stan zdrowia danej osoby mógł się pogorszyć i nie pozwala jej na bezpieczne prowadzenie pojazdu. Takie informacje pochodzą przede wszystkim z notatek sporządzanych przez funkcjonariuszy policji podczas wypadków i stłuczek.
Jeśli kierowca nie zgadza się z orzeczeniem lekarskim może wystąpić o powtórne przeprowadzenie badania. Ma na to 14 dni od momentu otrzymania orzeczenia. Powtórne badanie daje już wynik wiążący.