Jak wiadomo, w Polsce rodzajów dróg jest bardzo wiele. Przekonali się o tym przede wszystkim kierowcy, którzy złamali przepisy obowiązujące na obszarach zabudowanych. Co jest dozwolone w takim miejscu? Za jakie drogowe przewinienia grożą najwyższe mandaty? W poniższym artykule przedstawimy Państwu wszystkie najważniejsze informacje na ten temat. Zapraszamy do lektury!
Obszar zabudowany – informacje ogólne
Większości kierowców hasło „obszar zabudowany” kojarzy się z charakterystycznym znakiem drogowym, który przedstawia kilka szarych domków. Znak, który oznacza początek tego typu obszaru, nosi nazwę D-42. Z kolei znak wskazujący na koniec obszaru zabudowanego, przedstawiający przekreślone szare domki oznacza się symbolem D-43. Dokładna definicja obszaru zabudowanego zawarta jest w Kodeksie Drogowym. Według prawa jest to taki obszar wzdłuż drogi, w którym znajduje się zabudowa miejska, przemysłowa bądź wiejska. Należy liczyć się ze zwiększonym ruchem pieszych oraz pojazdów, dlatego obszar ten wiąże się z dodatkowymi ograniczeniami dla kierowców, mającymi na celu zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu.
Na co uważać i o czym pamiętać w obszarze zabudowanym
Poruszając się po obszarze zabudowanym, należy przede wszystkim uważać na prędkość, z jaką porusza się nasz samochód. Jazda po obszarze zabudowanym wiąże się bowiem z ograniczeniami w tym zakresie. W godzinach 5-23 niedozwolone jest poruszanie się z prędkością wyższą niż 50 km/h. Poza tymi godzinami dopuszczalna prędkość maksymalna wynosi 60 km/h. Kolejną kwestią, o której należy pamiętać, jest fakt, że w obszarze zabudowanym zabronione jest używanie sygnałów dźwiękowych. Oczywiście nie dotyczy to sytuacji, w których użycie tego typu sygnału związane jest w sposób bezpośredni z niebezpieczeństwem. Kara za niestosowanie się do tego przepisu wynosi 100 zł. W obszarze zabudowanym występuje również zakaz postoju oraz zabronione jest pozostawienie podczas postoju włączonego silnika. Warto o tym pamiętać, ponieważ nieprzestrzeganie którejkolwiek z tych zasad kosztować może nawet 300 zł. Oprócz tego należy również ustępować pierwszeństwa autobusom włączającym się do pasa ruchu z przystanków autobusowych.
Zagrożenia w terenie zabudowanym
W terenie zabudowanym mamy do czynienia z szeregiem czyhających na nas niebezpieczeństw. Może ono wynikać na przykład z wyprzedzania pojazdów uprzywilejowanych lub nieumożliwienia im przejazdu w momencie, gdy poruszają się z wykorzystaniem sygnałów świetlnych oraz dźwiękowych. Zlekceważenie jadącej, do pacjenta, na sygnale karetki pogotowia ratunkowego może oznaczać poważny wypadek. Dochodzi do nich coraz częściej.
Ważnym zagadnieniem jest również kwestia bezpieczeństwa pieszych na obszarze zabudowanym. W 2010 roku aż 89% potrąceń pieszych miało miejsce właśnie w takich lokalizacjach. Mają na to wpływ nierozsądne zachowania kierowców, takie jak:
- nieudzielanie pieszym pierwszeństwa,
- nieprawidłowy sposób wyprzedzania,
- nieprawidłowe przejeżdżanie przez przejście dla pieszych
Warto więc uważnie kontrolować aktualną sytuację na drodze i przestrzegać wszystkich zasad ruchu drogowego.