Samochód dla wielu z nas stanowi podstawowy środek transportu. To dzięki niemu z łatwością przemieszczamy się do pracy, szkoły czy na wakacje. Aby móc poruszać się po drogach krajowych, potrzebujemy prawa jazdy i z takim dokumentem możemy wybrać się również do państw Unii Europejskiej. Co, jednak jeśli planujemy bardziej egzotyczną podróż? Wtedy musimy złożyć wniosek o międzynarodowe prawo jazdy. Jak to zrobić?
Czym jest międzynarodowe prawo jazdy?
Najprościej mówiąc, to dokument, dzięki któremu możemy prowadzić pojazdy będą poza krajami UE. Na tym obszarze dokument nie jest wymagany, dlatego wybierając się samochodem do Niemiec lub Grecji możemy zabrać standardowe prawo jazdy. Międzynarodowy dokument upoważnia do poruszania się po krajach, które są stronami konwencji Wiedeńskiej albo Genewskiej. Pełną listę państw członkowskich można odnaleźć na rządowych portalach oraz biuletynach informacji publicznej.
Trzeba tu podkreślić, że międzynarodowe prawo jazdy samo w sobie nie jest oddzielnym dokumentem, a jedynie potwierdzeniem posiadanego prawa jazdy. Dlatego kierowca nie musi od nowa przechodzić cyklu kursów, wystarczy, że złoży w starostwie odpowiednie dokumenty i wniosek z prośbą o wydanie tego zaświadczenia.
Kto może uzyskać międzynarodowe prawo jazdy?
Taki dokument otrzyma każdy obywatel kraju, który ma aktualne prawo jazdy na samochód lub inny pojazd. Aby dostać zaświadczenie, trzeba udać się do odpowiedniego oddziału w starostwie powiatowym i złożyć dokumenty, takie jak:
Międzynarodowe prawo jazdy można otrzymać już podczas wizyty w starostwie, choć niekiedy czas oczekiwania może wydłużyć się do 3 dni roboczych.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Przed wyrobieniem międzynarodowego prawa jazdy warto sprawdzić który wzór potrzebujemy. W zależności od typu współpracy krajów członkowskich opartych na konwencji wiedeńskiej lub genewskiej obowiązują 2 formaty, dlatego przed podróżą lepiej upewnić się, który z nich obowiązuje w kraju. Jeśli konkretne państwo współpracuje na zasadach obu konwencji, najlepiej wyrobić zaświadczenie w dwóch wersjach.
Międzynarodowe prawo jazdy ma ważność przez 3 lata od daty wydania. Okres ten może być jednak krótszy, gdy szybciej upłynie termin ważności krajowego prawa jazdy kierowcy. Jeśli po tym czasie chcemy podróżować poza granicami UE, należy ponownie udać się do starostwa i zaktualizować dokument.