Podczas starań o prawo jazdy, przy niektórych kategoriach trzeba dodatkowo wykonać testy psychologiczne. Są one wymagane z kilku powodów, jednak głównie wykonuje się je, aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa na drodze. Obowiązek odbycia takiego testu dotyczy przede wszystkim kandydatów, którzy podczas jazdy będą mieli liczne kontakty z innymi osobami, czyli kierowców autobusów czy instruktorów jazdy. Jak przebiega taki test? I jak się do niego przygotować?
Kto powinien wykonać badania psychotechniczne?
Konieczność odbycia testów psychologicznych nie dotyczy każdego kandydata. Istnieją 2 główne grupy osób poddawanych takim testom. Dokumentu potwierdzającego ich odbycie potrzebują niektórzy pracownicy w związku z wykonywanymi okresowymi badaniami. Zwykle wtedy, obowiązek pokrycia kosztów i załatwienia terminu testów spoczywa na pracodawcy.
Testy psychologiczne muszą także wykonać kierowcy wyższych kategorii objęci ustawą z 2011 r., to znaczy:
- kierowcy autobusów,
- instruktorzy i egzaminatorzy,
- kierowcy pojazdów uprzywilejowanych,
- osoby prowadzące pojazdy służbowe,
- operatorzy wózków widłowych oraz innych maszyn fabrycznych,
- kierowców, którzy przekroczyli dopuszczalną ilość punktów karnych lub osoby, które prowadziły pojazd pod wpływem alkoholu.
Jak wygląda taki test?
Standardowe badanie składa się z trzech etapów. W pierwszym z nich określa się osobowość kierowcy. Pacjent proszony jest wtedy o wypełnienie kwestionariuszy, następnie przeprowadzana jest rozmowa z psychologiem, który sprawdza zachowanie kierowcy lub kandydata w poszczególnych sytuacjach.
W kolejnym kroku testowana jest diagnoza zdolności intelektualnych. Polega to na wykonaniu różnorodnych testów uwagi i sprawności umysłowej. Badanie pozwala określić zdolności do logicznego myślenia, szybkiego przetwarzania informacji oraz sprawność i prędkość reakcji na nieoczekiwane zdarzenia.
Ostatnim etapem badania jest specjalistyczny test reakcji. Pozwala on sprawdzić z dużą dokładnością ile czasu kierowca potrzebuje na podjęcie działania w nagłej sytuacji oraz w jakim stopniu jego ciało jest skoordynowane ze wzrokiem. Podczas testu sprawdza się również jakość widzenia w ciemności, ocenę prędkości oraz odległości między pojazdami, a także reakcję na olśnienie.
Jak się przygotować?
Do wizyty lekarskiej nie trzeba się specjalnie przygotowywać, nie jest to bowiem egzamin, a badanie. Warto przede wszystkim zadbać o jak najlepsze samopoczucie. W przeddzień wizyty należy więc porządnie się wyspać i ograniczyć sytuacje stresowe.
Do przeprowadzenia badania potrzebne jest skierowanie na badanie psychologiczne oraz dokument tożsamości. W przypadku, gdy kierowca na co dzień stosuje okulary, również należy je zabrać. Jeśli badanie nie jest finansowane przez pracodawcę lub z innego źródła, należy także wziąć ze sobą gotówkę lub kartę. Zgodnie z ustawą, koszt takiego badania wynosi 150 złotych. Kwota jest niższa w przypadku operatorów wózków widłowych, wtedy wynosi około 80 zł.