Obowiązkowe przeglądy pojazdów drogowych przeprowadza się po to, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom dróg. Jazda niesprawdzonym jednośladem, czy samochodem osobowym może skończyć się kolizją lub wypadkiem śmiertelnym. Dlatego wszyscy posiadacze maszyn muszą regularnie odbyć przeglądy techniczne. Ta sama zasada obowiązuje w przypadku właścicieli motocykli, którzy również powinni pamiętać o dopełnieniu podstawowego obowiązku. Jak wygląda taki przegląd?
Jak często wykonujemy badanie techniczne motocykla?
Zasady kontroli jednośladów są takie same jak reguły sprawdzania samochodów osobowych. Właściciele starszych modeli powinni odwiedzić stację diagnostyczną raz do roku. W przypadku nowych motocykli pierwszy przegląd wykonuje się przed upływem 3 lat od daty pierwszej rejestracji pojazdu. Następne badanie należy wykonać przed upływem kolejnych dwóch lat, a każde kolejne tradycyjnie co roku.
Warto jednak podkreślić, że nie wszystkie stacje kontroli pojazdów mają uprawnienia do sprawdzania jednośladów. Najczęściej badania te wykonują wyspecjalizowane serwisy, które możemy rozpoznać po literce kat. A występującej w nazwie danego punktu kontrolnego. Nieco inne zasady dotyczą motocykli zabytkowych. Posiadacze takich maszyn muszą wykonać badanie przed pierwszą rejestracją, a później są z niego zwolnione, jeśli nie wykorzystują jednośladu w celach zarobkowych transportu drogowego.
Co jest sprawdzane w trakcie kontroli na stacji?
Na samym początku mechanicy sprawdzają zgodność dokumentów z oznaczeniami znajdującymi się na motocyklu. Mowa tu o numerze rejestracyjnym, naklejkach legislacyjnych oraz stanie technicznym tablic. Diagnosta sprawdzi również aktualny przebieg maszyny i wpisze dane do bazy CEPiK.
Następnie przeprowadzane jest ogólne badanie stanu technicznego pojazdu. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie będzie miało ono zaawansowanego charakteru – celem testu jest sprawdzenie podstawowych funkcji maszyny, które mają zapewnić bezpieczne poruszanie się po drodze. Diagnosta sprawdza po kolei wszystkie istotne elementy, czyli:
Motocykl nie przeszedł przeglądu – co dalej?
Jeśli nasz motocykl nie przeszedł pomyślnie testu, nie trzeba od razu się załamywać. Diagnosta zapisze taką informację w systemie i da właścicielowi 14 dni na przeprowadzenie niezbędnych napraw, które wyeliminują problemy. Musimy je wykonać na własną rękę, a następnie powinniśmy ponownie udać się do stacji diagnostycznej.
Najlepiej wybrać tę samą placówkę, dzięki czemu nie zapłacimy za ponowne badanie. Diagnosta w trakcie powtórnego testu sprawdza jedynie ten element, który spowodował wystawienie negatywnej opinii. Jeśli naprawy zostały przeprowadzone pomyślnie, specjalista podbije przegląd na kolejny rok.