Terminowe prawa jazdy wydawane są wszystkim kierowcom od 2013 roku. Nawet wtedy nie było to jednak całkowitą nowością, gdyż tego typu dokumenty były wydawane niektórym grupom kierowców już wcześniej. Czas, na jaki maksymalnie możemy otrzymać w tej chwili prawo jazdy wynosi 15 lat. Co trzeba więc zrobić kiedy nieubłaganie zbliża się data końca ważności naszego prawa jazdy?
Jakie procedury nas czekają?
By odnowić swoje prawo jazdy, w pierwszej kolejności musimy skompletować potrzebne dokumenty. Będziemy potrzebować wypełnionego wniosku o wydanie uprawnień (można go pobrać ze strony Ministerstwa Infrastruktury lub otrzymać w urzędzie), aktualnej fotografii wykonanej zgodnie z wytycznymi, kserokopii oraz oryginału obecnego dokumentu. Musimy także posiadać potwierdzenie uiszczenia opłaty za wydanie nowego prawa jazdy, która w 2019 roku wynosi 100,50 zł i może zostać opłacona w kasie urzędu lub przelewem na konto bankowe urzędu. Informacji na ten temat najdogodniej jest jednak zasięgnąć w placówce, w której będziemy składać wniosek. Niezbędne będzie także orzeczenie lekarskie o braku przeciwskazań zdrowotnych do prowadzenia pojazdów. Za takie badanie zapłacimy około 200 zł.
Badanie lekarskie
Jest to zdecydowanie najbardziej znaczący i decydujący element procedury wymiany prawa jazdy po upływie ważności. Jeśli nie występują żadne szczególne okoliczności, uprawniony do wydawania takich orzeczeń lekarz może je wystawić podczas jednej wizyty. Jeśli natomiast borykamy się z poważniejszymi problemami zdrowotnymi, możemy zostać skierowani na dalsze badania do lekarza specjalisty: okulisty, kardiologa lub innych. W takim przypadku musimy udać się jeszcze raz do uprawnionego lekarza, który podejmie wtedy decyzję o wydaniu orzeczenia. Od jego decyzji zależy także, na jaki okres zostanie wydane kolejne prawo jazdy. W szczególnych przypadkach lekarze mogą zdecydować, że dana osoba nie powinna już być kierowcą i nie wydają orzeczenia. Zrozumiałym jest, że dla osób przyzwyczajonych do regularnego prowadzenia pojazdów taka decyzja może wydawać się niesprawiedliwa,ale najczęściej należy się wówczas pogodzić z tym, że stan zdrowia nie pozwala na bezpieczne kierowanie pojazdem.
Fotografia
Aktualne przepisy dotyczące fotografii do prawa jazdy mówią, że powinna być to kolorowa fotografia o wymiarach 3,5×4,5 cm. Powinna ona przedstawiać osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami w taki sposób, aby ukazywała głowę w pozycji lewego półprofilu z widocznym lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy.