Wybór odpowiedniej szkoły jest niezwykle ważny, gdyż jeśli zaufamy niewłaściwej szkole, to nie dość, że niewłaściwie zostaniemy przygotowani do jazdy, ale możemy się wręcz zrazić do prowadzenia auta. Dlatego upewnijcie się, że wybrana szkoła ma dobre opinie, a poziom zdawalności ich kursantów jest odpowiednio wysoki (regionalne WORDy regularnie publikują statystyki zdawalności egzaminu państwowego przez kursantów z okolicznych szkół).
Przyjrzyjcie się też, w jakim stanie są samochody oferowane przez szkołę
W Krakowskim Ośrodku Egzaminacyjnym MORD egzaminy na kat. B zdaje się na pojazdach KIA RIO III z silnikiem diesla 1.1 oraz skrzynią 6 biegową (wsteczny jest do przodu jak jedynka). W naszym Ośrodku szkolimy tylko takimi autami. Zwracać także uwagę czy plac manewrowy jest sensownie zlokalizowany, a w samej szkole są dobre warunki do nauki. W końcu przesiedzicie tam minimum 30 godzin części teoretycznej kursu. Nasza szkoła spełnia wszystkie te kryteria – nasi kursanci są jednymi z najlepszych podczas egzaminów, a my zapewniamy im możliwie jak najbardziej komfortowe warunki do nauki.
Poniżej podajemy tabele zdawalności za I półrocze 2017 roku
Przy kategorii B wynosi – 45,09 % , natomiast przy kategoriach motocyklowych – 73,64%
Średnia zdawalność w małopolsce przy kat. B jest około 34% natomiast przy kategoriach motocyklowych większość szkół nie osiąga 50%. Jeżeli jakaś szkoła na stronie chwali się, że ma zdawalność przy kat. B 70 czy 80 % to jest to tylko marzenie nie potwierdzone wydrukiem z Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krakowie.
Jakie kategorie możemy wybrać?
Najpopularniejsza wśród naszych klientów jest oczywiście kategoria B, umożliwiająca kierowanie pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t. Większość pozostałych chętnych wybiera kategorię A, A2, A1 która uprawnia do kierowania motocyklem, a od 14 roku życia Kat. AM na motorower. Pamiętajcie jednak, że do zdobycia jest potencjalnie nawet 16 różnych wariantów kategorii – łącznie z tak egzotycznymi, jak kategoria D1+E, uprawniająca do kierowania autobusem z przyczepą, przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 17 osób.
Czy któraś z kategorii ogranicza rodzaj skrzyni biegów?
Mnogość kategorii oznacza mnogość pytań dodatkowych – jak choćby: czy któraś z kategorii oznacza, że możemy kierować jedynie samochodem z automatyczną lub tylko z ręczną skrzynią biegów? Informacja ta nie jest zawarta w nazwie kategorii, a w informacjach dodatkowych, które będzie zawierało nasze prawo jazdy. To właśnie tamta informacja wprowadza pewne ograniczenia.
Przykładowo, 78 oznacza, że możliwe jest kierowanie wyłącznie pojazdami z automatyczną skrzynią biegów, trochę podobne ograniczenie numer 10.02 – wymaga automatycznej zmiany biegów. Polecamy naszym kursantom mimo wszystko zdawanie egzaminu samochodem z manualną skrzynią biegów – po co ograniczać zakres swoich uprawnień do kierowania?
Ile trwa przeciętny kurs prawa jazdy i co się na to składa?
Czas trwania kursu zależy trochę od sposobu organizacji pracy w danym ośrodku, a także od naszej dostępności czasowej, jeśli chodzi o praktykę za kierownicą. W naszej szkole podobnie jak w każdej innej będziecie musieli odbyć szkolenie teoretyczne trwające 30 godzin lekcyjnych oraz część praktyczną – już za kierownicą – w wymiarze minimum 30 godzin zegarowych.
Minimum, gdyż kursanci bardzo często zamawiają dodatkowe godziny jazdy, aby zwiększyć swoje umiejętności przed egzaminem. W praktyce, jeżeli komuś zależy na czasie – to może wybrać w naszej szkole dynamikę kursu express lub super express. Korzystając z tej oferty cały kurs możesz odbyć w zaledwie 17 dni.