Egzamin na prawo jazdy, podobnie jak matura jest jednym z najbardziej stresujących momentów w życiu każdego z nas. Choć teoretycznie jesteśmy po kursie doskonale przygotowani, a to tylko państwowy test, mimo wszystko zawsze pojawia się stres, który może paraliżować nasze reakcje. A to właśnie one będą weryfikowane w trakcie jazdy z egzaminatorem. O czym warto pamiętać, by zdać praktykę za pierwszym razem?
Maksymalnie wykorzystaj czas jazdy przewidziany w trakcie kursu
Większa część osób starających się o prawo jazdy przed kursem w ogóle nie siedziała za kierownicą. Dlatego nie musisz bać się początkowych niepowodzeń w trakcie jazdy. Instruktorzy są właśnie po to, by nauczyć obsługi samochodu od podstaw. Dlatego jeśli będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości, pytania, nie wahaj się ich zadać. Szkolenie na prawo jazdy właśnie po to jest…
Przed przystąpieniem do zajęć praktycznych, zorientuj się, czy podczas zajęć będzie możliwość zamiany instruktora. Nauka u tego samego pracownika ośrodka szkoleniowego również może przynieść doskonałe efekty, jednak dokonując takiej wymiany spojrzysz na prowadzenie samochodu z innej perspektywy. Każdy instruktor jazdy ma indywidualny styl jazdy, możesz więc skorzystać z ich rad i polepszyć technikę prowadzenia samochodu. Jednocześnie w ten sposób zmniejszysz stres związany z jazdą przy obcej osobie na siedzeniu pasażera.
Egzaminator to przyjaciel, nie wróg!
W trakcie testu praktycznego możemy popełnić błąd. Egzaminatorzy również są ludźmi i mogą w zróżnicowany sposób zareagować na taką sytuację. Niektórzy grzecznie powiadomią kursanta o pomyłce, inni mogą ostrzej skrytykować kandydata na prawo jazdy. Ważne jest, by w takiej sytuacji zachować spokój i nie wdawać się w polemikę z egzaminatorem.
Warto też mieć na uwadze, że egzaminator może mieć zły dzień. Oczywiście, wszyscy, przychodząc do pracy powinniśmy zachowywać się profesjonalnie, w praktyce jednak często zdarza się, że ta zasada nie jest przestrzegana. Jeśli więc zauważysz, że osoba sprawdzająca Twoje umiejętności nie jest skora do rozmów i żartów, zachowaj spokój i kulturę. Pozytywne wrażenie może zaprocentować w przyszłości – jeśli nie zdasz, znów możesz trafić na tego samego egzaminatora!
Przygotuj się i… Wyluzuj!
Nie zapomnij o właściwym przygotowaniu na egzamin praktyczny. Przede wszystkim załóż na ten moment wygodne ubrania, które nie będą blokować ruchów. Przyjdź do ośrodka ruchu nieco wcześniej, jednak nie przesadzaj z punktualnością. Oczekiwanie na egzamin i przyglądanie się innym osobom podejmującym swoje próby może potęgować stres.
W przeddzień egzaminu postaraj się rozładować stres. Możesz przykładowo wybrać się na przejażdżkę rowerową, spotkać się ze znajomymi czy zrelaksować podczas innej aktywności. W ten sposób odciążysz głowę i na chwilę zapomnisz o czekającym wyzwaniu.