Egzamin na prawo jazdy jest bardzo ważną częścią życia młodych ludzi. W dzisiejszych czasach dokumenty zaświadczające o zdaniu tego bardzo ważnego egzaminu są publikowane nawet na facebooku. Jednakże co zrobić po zdanym egzaminie na prawo jazdy?
Początek
Po zdaniu praktycznej części egzaminu otrzymujemy wypełniony, a także podpisany arkusz jego przebiegu. Możemy go zachować, ponieważ nasz egzaminator i tak wprowadzi wynik egzaminu do systemu teleinformatycznego, za którego pośrednictwem jest akutalizowany profil kandydata na kierowcę – PKK. Dane te trafiają między innymi do wydziału komunikacji właściwego ze względu na miejsce naszego aktualnego zameldowania. Ten ostatni organ składa na podstawie otrzymanego przez nas arkuszu, zamówienie na wydruk dokumentu prawa jazdy.
Formalności oraz koszty
Każdy egzaminujący po zdaniu prawa jazdy musi przede wszystkim uiścić opłatę za jego wydanie. Można tego dokonać chociażby za pomocą przelewu bankowego na konto urzędu (Starostwa Powiatowego lub Urzędu miasta – w zależności od zamieszkania). Możemy również zdecydować się na płatność kartą lub gotówką w kasie urzędu. Następnie należy zgłosić się do wydziału komunikacji w celu załatwienia pozostałych formalności. Wynika to z faktu, że urząd nie zleca automatycznie wykonania prawa jazdy. Osoba po zdanym egzaminie sama musi sama zgłosić chęć jego wyprodukowania. Dlaczego w tym przypadku zrezygnowano z automatyczności? Ponieważ kandydat na kierowcę może się przecież w tym samym czasie ubiegać o dwie kategorie prawa jazdy. Korzystniej jest po prostu poczekać na zaliczenie egzaminu w obu kategoriach, a następnie dopiero zlecić wydruk upragnionego dokumentu. Opłata za wydanie prawa jazdy wynosi obecnie 100 zł i 50 gr, a także jest niezmienna niezależnie od kategorii prawa jazdy, o które ubiega się zainteresowany.
Odbiór prawa jazdy
Odbiór prawa jazdy jest możliwy dwoma drogami: pocztową lub poprzez osobiste odebranie dokumentu w urzędzie. Chociaż oczywiście lepiej zdecydować się na tą drugą opcje. Ze względu na to, że koperta z prawem jazdy mogłaby zostać gdzieś zapodziana. Oczywiście nie jest to bardzo prawdopodobna opcja, ale zawsze istnieje cień szansy na jej ziszczenie. Nie ma sensu w końcu narażać się na niepotrzebne nerwy, a dodatkowo wydłużać czas odbioru tego upragnionego dokumentu.
W przypadku gdyby urzędnik odmówił wydania prawa jazdy z jakiegoś powodu, należy złożyć odwołanie w tej sprawie do samorządowego kolegium odwoławczego. W tym samym czasie, pamiętając że mamy na to 14 dni od momentu otrzymania odmowy dostania dokumentu, należy złożyć wniosek odwoławczy w urzędzie. Oczywiście musi być to urząd, w którym otrzymaliśmy negatywną decyzje dotyczącą naszego prawa jazdy. Jednak większość początkujących kierowców nie powinna teraz wpadać w panikę. W praktyce czegoś takiego mogą obawiać się osoby, które utraciły uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii B, a chcą odebrać prawa jazdy innych kategorii.
Oczywiście pozytywny wynik egzaminu i fakt posiadania prawa jazdy nie czyni z nas idealnych kierowców. Zresztą czy tacy istnieją? Jednak niezależnie od tego należy pamiętać, żeby zawsze dbać o przestrzeganie przepisów, a także bezpieczeństwo – nasze oraz pasażerów.