Koszty związane z kursem na prawo jazdy mogą być spore. Zróżnicowane kwoty za samo szkolenie, plus dodatkowe praktyczne zajęcia dla potrzebujących mogą wygenerować znaczne opłaty. Jest jednak sposób na wybrnięcie z tego problemu – można skorzystać z programów dofinansowania kursu na prawo jazdy. Dzięki temu łatwiej jest przejść obowiązkowy kurs i uzyskać licencję przy niewielkim nakładzie pieniężnym. Podpowiemy dziś, z jakich programów można skorzystać.
Możliwość wsparcia z Urzędu pracy
Dla osób bezrobotnych, które chcą odbyć szkolenie na prawo jazdy, wsparcie przygotował Urząd Pracy. Aby móc skorzystać z programu, przede wszystkim trzeba być osobą zarejestrowaną jako niezatrudniona. Ponadto, kandydat starający się o wsparcie musi złożyć pisemne podanie o przyznanie dodatkowych środków.
Niekiedy sam wniosek nie wystarczy, trzeba w nim również umieścić uzasadnienie. Powinno ono w jasny sposób przedstawiać sytuację materialną osoby starającej się o dopłatę, ponadto wskazywać, że uzyskanie prawa jazdy może jej pomóc w znalezieniu zatrudnienia. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku i otrzymaniu decyzji, kandydat może zapisać się do ośrodka szkoleniowego, który wpisany jest w rejestr urzędu pracy.
Projekt „Kierunek kariera”
Mieszkańcy województwa małopolskiego, mogą dodatkowo skorzystać z programu „Kierunek kariera”, który pozwoli zwrócić nawet 85% kosztów szkolenia na prawo jazdy. Projekt obejmuje osoby starające się o licencję kategorii B, A oraz A2. Dodatkowo, osoba ubiegająca się o wniosek powinna spełnić również inne kryteria, takie jak:
- status osoby zatrudnionej w czasie ubiegania się o wniosek (na podstawie dowolnej formy współpracy),
- wykształcenie minimum średnie z zaliczonym egzaminem dojrzałości,
- odpowiedni wiek – program obejmuje osoby z przedziału 25-49 lat, osobom starszym również przysługuje świadczenie, mogą one jednak wtedy starać się o środki z programu mając wyższe wykształcenie.
Co trzeba zrobić, by dostać dofinansowanie?
Pierwszym krokiem, który powinniśmy zrealizować przed rozpoczęciem starań o dofinansowanie, jest sprawdzenie warunków koniecznych do przyznania środków. Urzędy i placówki obsługujące wypłatę pieniędzy w tej kwestii bardzo ściśle przestrzegają zasad, a niespełnienie pojedynczego warunku, może więc skutkować automatycznym odrzuceniem wniosku.
Następnie należy przygotować podanie o przyznanie świadczenia, w którym przedstawimy aktualną sytuację i uargumentujemy zasadność starania się o dofinansowanie. Taki dokument można złożyć osobiście lub elektronicznie poprzez strony internetowe. Po wydaniu pozytywnej decyzji, kandydat na prawo jazdy może wybrać dowolny ośrodek z zakresu szkół wpisanych na listę programu dofinansowania.