Bez prawa jazdy trochę jak bez ręki – umiejętność poruszania się po drodze może pomóc nam przecież w wielu sytuacjach. Niestety nie każdy ma tyle pieniędzy, by opłacić dość kosztowny kurs oraz egzamin. Czy w tej sytuacji nic się nie da zrobić? Niekoniecznie, można skorzystać z jednego z programów dofinansowania. Kto się może o nie starać i jak to wygląda w praktyce?
Program dla osób z niepełnosprawnością
Osoby niepełnosprawne mają możliwość skorzystania z programu „Aktywny rząd.” Jego celem jest wspieranie rozwoju osób z częściową lub umiarkowaną niepełnosprawnością oraz dysfunkcjami ruchu, lub narządów słuchu, które wymagają korzystania z usług tłumacza migowego. Kandydaci mogą składać wniosek o pełne dofinansowanie szkolenia na prawo jazdy oraz wszystkich pozostałych kosztów.
Jednak program ma pewne ograniczenia. Mogą z niego skorzystać osoby będące w wieku aktywności zawodowej, które poszukują pracy, lub dokument znacząco ułatwi dalszy rozwój zawodowy. Nie ma ograniczeń dotyczących tego, na co dokładnie zostaną przeznaczone środki, można je więc wykorzystać w trakcie opłacania kursu, egzaminu, lub jazd doszkalających. Osoby niepełnosprawne mogą otrzymać dofinansowanie w kwocie maksymalnie 4800 zł.
Bezrobotni również mogą skorzystać z dofinansowania
Wsparcia finansowego osobom bezrobotnym może udzielić urząd pracy. Działania w ramach aktywizacji osób bezrobotnych zakładają również wypłatę środków na kurs prawa jazdy. Aby otrzymać takie dofinansowanie, trzeba zarejestrować się we właściwym urzędzie pracy, oraz złożyć podanie o przyznanie świadczenia ze szczegółowym uzasadnieniem.
Liczba wniosków jest ograniczona, dlatego nie każdy będzie mógł otrzymać środki na prawo jazdy. Najczęściej urząd pracy udzieli wsparcia, gdy stwierdzi, że uzyskanie dokumentu znacznie poprawi wartość ekonomiczną potencjalnego przyszłego pracownika. Dlatego warto napisać dobre uzasadnienie, które pomoże nam w uzyskaniu środków.
Czasem o środki zadba pracodawca
Niektóre firmy proponują pomoc w trakcie wyrabiania prawa jazdy. Bardzo często sam pracodawca decyduje się na sfinansowanie kursu pracowników. Dodatkowe kategorie potrzebne są przy pracach terenowych i delegacyjnych.
Warto więc udać się do kierownika i zapytać o możliwości, które oferuje firma. Przed skorzystaniem z pomocy trzeba jednak upewnić się, jakie są jej warunki. Najczęściej przedsiębiorcy finansują jedynie szkolenie podstawowe i pierwszy egzamin, więc za kolejne ewentualne terminy trzeba będzie dopłacić samemu. Większość firm wymaga również podpisania umowy lojalnościowej, która zobowiązuje pracownika do pozostania w firmie przez określony czas. W przypadku naruszenia założeń tego dokumentu pracodawca może poprosić o zwrot kosztów finansowania prawa jazdy.